Selection Menu



Google
Marching.com
Entire Web



- - - - - - - - - - -
Events & Scores: The Marching Band Event Registry

- - - - - - - - - - -
These archived pages are kept online as a service to marching band fans seeking historical marching band contest scores. Visit the Marching.com Events section for current year event information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Ohio: Tecumseh Showcase, New Carlisle (Tecumseh HS)
JUDGING BY: OMEA Panel

CLASS C - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
242.95 Bethel* (Aux)
224.10 Delphos Jefferson (Perc)
183.70 Eastern Brown

CLASS B - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
247.10 Deer Park* (Perc, Aux)
241.30 Springfield Shawnee*
220.50 Blanchester
205.00 West Jefferson
203.20 Milton-Union
199.20 Preble Shawnee

CLASS A - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
262.3 Turpin* (Perc, Aux)
232.9 Trotwood-Madison

CLASS AA  - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
270.9 Lancaster* (Perc)
259.3 Middletown* (Aux)
242.3 Fairfield*
235.0 Mason
230.4 Piqua
200.0 Xenia

EXHIBITION  - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
249.0 Tecumseh*

*Qualified for OMEA state finals

Thanks to D. Avery for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Ohio: Tri-Valley Band Classic, Dresdon
JUDGING BY: OMEA

CLASS B - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
236.45 - II  Coshocton (Music 77.9)
231.20 - II  Meadowbrook (Auxilary 79)
222.65 - II  Chippewa (Percussion 8.8)
217.20 - II  Licking Valley
210.10 - III Amanda Clearcreek

CLASS A - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
261.70 - I  Philo (Music 87.1, Auxilary 77.5)
256.40 - I  River View
251.60 - I  Cambridge
218.60 - II Delaware Hayes (Percussion 8.8)

CLASS AA - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
276.00 - I Dublin Scioto (Music 93.6)
269.70 - I Hiliard Davidson (Percussion 9.4, Auxilary 83.5)
269.05 - I Groveport Madison

AUXILARY - Hiliard Davidson
HIGH PERCUSSION - Hiliard Davidson
MUSIC - Dublin Scioto

Thanks to Thomas E.J. Conte for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Ohio: WGI Friendship Cup Regional, Kings Mills 
JUDGING BY: Assembled Panel 

PRELIMS
CLASS A - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
74.40 Carroll
65.50 West Carrollton        
60.40 Chaminade-Julienne

CLASS AA  - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
78.00 Miamisburg
77.90 Beavercreek
76.00 Mason
75.50 King's
75.20 Westland

CLASS AAA - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
82.80 Centerville
82.60 Fairborn
79.30 Northmont

FINALS
OPEN CLASS  - - - - - - - - - - - - - - - - - -
1  Centerville (Music, Visual, Effect, Perc)
2  Northmont
3  Fairborn
4  Kings (Aux)
5  Beavercreek
6  Miamisburg 
7  Westland 
8  Carroll
9  West Carrollton
10 Chaminade-Julienne

Thanks to Quincy Nguyen for this information.

DATE: Saturday, November 1, 1997
EVENT: Oregon: Sunset Marching Band Classic, 
       Portland (Civic Stadium)
JUDGING BY: Assembled Panel

OPEN CLASS  - - - - - - - - - - - - - - - - - -
85.10 Central Valley (Music, Winds, Visual, GE, Auxiliary, Pit, Drum Line)
80.00 Westview
77.45 Sprague
77.45 Mountain View
McKay (DM)
Columbia River (Soloist)

Thanks to SAMBAMARK@aol.com for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Pennsylvania: Cadence of Champions (Tournament of Bands), 
       Lebanon (Cedar Crest HS)
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP 1 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
79.30 Milton Hershey (Music, Perc, Marching, Aux) 
75.85 Susquenita
73.30 Lebanon Catholic

GROUP 2 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
89.70 Susquehanna (Music, Perc, Marching, Aux) 
88.30 Warwick
88.25 Cocalico
82.85 Musselman

GROUP 3 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
90.70 Lower Dauphin (Music, Perc, Marching, Aux) 
83.35 Lebanon
80.70 Northern Lebanon

EXHIBITION- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Cedar Crest
Eastern Lebanon County

Thanks to Dale Rider for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Pennsylvania: Cavalcade of Bands, Hanover (South Western HS)
JUDGING BY: Not Specified

INDEPENDENCE CONFERENCE - - - - - - - -
88.85 Lancaster Catholic HS, PA
84.85 York Catholic HS, PA

AMERICAN CONFERENCE - - - - - - - - - -
85.50 Ephrata, PA
82.50 Cumberland Valley HS, Mechanicsburg, PA

YANKEE CONFERENCE - - - - - - - - - - -
92.40 Manheim Township, PA
91.50 Shikellamy HS, Sunbury, PA
87.50 Hempfield, PA

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Pennsylvania: Cavalcade of Bands, Upper Dublin
JUDGING BY: Not Specified

INDEPENDENCE CONFERENCE - - - - - - - -
81.65 Central Bucks West Hs, Pa.
81.60 Wissahickon, Pa.
80.85 Truman HS, Pa.

AMERICAN CONFERENCE - - - - - - - - - -
91.65 Upper Moreland HS, Pa.
89.15 Governor Mifflin HS, Shillington, Pa.

YANKEE CONFERENCE - - - - - - - - - - -
94.35 Hatboro-Horsham, Pa.
80.50 Palmyra HS

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Pennsylvania: Parkland Invitational (TOB), Orefield
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I - - - - - - - - - - - - - - - - 
77.2 Salisbury (Aux)
76.0 Catasauqua (Perc)

GROUP II  - - - - - - - - - - - - - - - 
89.20 Wilson 
88.65 Ridley  
84.45 Northern Leigh 

GROUP III - - - - - - - - - - - - - - - 
93.40 Nazareth
88.10 Whitehall
80.95 Sun Valley

GROUP IV  - - - - - - - - - - - - - - - 
83.15 Shamokin

Thanks to DrDave20@aol.com for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, Bensalem
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I - - - - - - - - - - - - - - - - 
89.45 Montrose, PA
88.90 Norristown, PA
84.55 Edgewood, NJ
77.85 Archbishop Wood HS, PA
71.00 Academy Park HS, Sharon Hills, PA

GROUP II  - - - - - - - - - - - - - - - 
92.15 Henderson HS, West Chester, PA
86.00 Abington, PA
85.75 Haverford, PA
77.00 Mount Pleasant, DE
73.90 Perkiomen Valley, PA
73.15 Chichester, PA

GROUP III - - - - - - - - - - - - - - - 
91.90 Brandywine HS, Wilmington, DE
88.25 Archbishop Ryan HS, PA
88.15 Absegami HS, Absecon, NJ
87.75 Concord, DE

GROUP IV  - - - - - - - - - - - - - - - 
92.00 Upper Darby HS, PA
91.50 Washington Township HS, Sewell, NJ

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, Littlestown
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I - - - - - - - - - - - - - - - - 
81.80 Delone Catholic HS, McSherrystown, PA
76.50 Bishop McDevitt, PA

GROUP II  - - - - - - - - - - - - - - - 
85.70 Big Spring, PA

GROUP III - - - - - - - - - - - - - - - 
88.70 Penn Manor, PA
83.05 East Pennsboro HS, Enola, PA

GROUP IV  - - - - - - - - - - - - - - - 
89.65 Susquehannock, PA
81.40 Gettysburg, PA

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Pittsburgh (Baldwin HS)
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I - - - - - - - - - - - - - - - - 
87.30 Windber, PA
85.45 North Catholic HS, Pittsburgh, PA
81.60 Westmont-Hilltop, PA
76.55 Fairview, PA

GROUP II  - - - - - - - - - - - - - - - 
89.15 Deer Lakes HS, Russellton, PA
76.45 Carrick HS, Pittsburgh, PA

GROUP III - - - - - - - - - - - - - - - 
84.85 Riverside, PA
84.70 Indian Creek HS, Winterville, OH
83.75 McGuffey HS, Claysville, PA
83.60 Avonworth, PA
79.10 California Area HS, PA

GROUP IV  - - - - - - - - - - - - - - - 
92.30 Wadsworth, OH
88.65 Penn-Trafford, PA
84.05 Blackhawk HS, Beaver Falls, PA
84.85 University HS, Morgantown, WV

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, Pittston
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I - - - - - - - - - - - - - - - - 
78.15 Hanover Area HS, Wilkes-Barre, PA
77.30 Nanticoke, PA

GROUP II  - - - - - - - - - - - - - - - 
93.85 Lake Lehman HS, Lehman, PA
92.60 Middle Township HS, Cpae May Courthouse, NJ

GROUP III - - - - - - - - - - - - - - - 
76.90 Vestal, NY
75.20 Blue Ridge HS, New Milford, PA

GROUP IV  - - - - - - - - - - - - - - - 
93.60 Pocono Mountain HS, Swiftwater, PA

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, Williamsport
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I - - - - - - - - - - - - - - - - 
90.85 Central Martinsburg, PA
82.60 Jersey Shore, PA
82.50 Dallas, PA
82.35 Loyalsock, PA
81.55 Bald Eagle-Nittany HS, Mill Hall, PA
77.15 Montoursville, PA
76.00 Indian Valley, PA

GROUP II  - - - - - - - - - - - - - - - 
91.55 Cedar Cliff HS, Camp Hill, PA
79.35 Penns Valley HS, Spring Mills, PA
78.55 Lewistown, PA

GROUP III - - - - - - - - - - - - - - - 
87.95 Tyrone, PA
87.50 Bellefonte, PA
82.75 Willimas Valley HS, Tower City, PA
81.70 Berwick, PA
80.90 Lake Forest HS, Felton, De.

GROUP IV  - - - - - - - - - - - - - - - 
82.25 Dubois, PA

EXHIBITION  - - - - - - - - - - - - - - 
Lock Haven, PA
Willimasport, PA

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       York Springs (Bermudian Springs HS)
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I - - - - - - - - - - - - - - - - 
76.50 Upper Dauphin, PA
75.70 Bishop McDevitt, PA

GROUP II  - - - - - - - - - - - - - - - 
84.65 Big Spring, PA
82.15 Biglerville, PA
74.70 Littlestown, PA

GROUP III - - - - - - - - - - - - - - - 
91.50 lancaster Catholic, PA
80.40 hershey, PA
79.95 James Buchannon HS, Mercersburg, PA
75.00 Central Dauphin, PA

GROUP IV  - - - - - - - - - - - - - - - 
90.70 Washington Township Hs, Sewell, NJ
90.00 Northern York HS, Dillsburg, PA
88.60 Allegany, MD
88.40 Susquehannock, PA
76.15 New Oxford, PA

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: South Dakota: Quad State, Vermillion
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS A  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
81.0 Chambers, NE
76.3 Akron-Westfield, IA
69.2 Woodbury Central Community, IA
69.1 Scotland, SD
65.0 McCook Central, SD
57.8 Remsen-Union

CLASS AA - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
89.5 Pipestone-Jasper, MN
84.5 Maurice-Orange City-Floyd Valley, IA
79.6 Sibley-Ocheyeden, IA
72.9 Chamberlain, SD
72.7 South O'Brien, IA [tie]
72.7 Sioux Center, IA [tie]
64.2 Vermillion, SD

CLASS AAA  - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
91.6 Brandon Valley, SD
90.3 Marshall, MN
83.6 Madison, SD
80.7 Mitchell, SD
79.7 Sioux Falls O'Gorman, SD

CLASS AAAA - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
95.0 Sioux Falls Lincoln, SD
90.3 Sioux City North, IA
86.5 Rapid City Stevens, SD
84.3 Sioux Falls Washington, SD
82.0 Aberdeen Central, SD
81.5 Sioux Falls Roosevelt, SD
79.4 Sioux City East, IA
77.9 Yankton, SD
75.4 Sioux City West, IA

DRUM MAJOR: Maurice-Orange City-Floyd Valley, IA
COLOR GUARD: Marshall, MN
DRUM LINE: Sioux Falls Lincoln, SD
HORN LINE: Sioux Falls Lincoln, SD
SWEEPSTAKES: Sioux Falls Lincoln, SD

Thanks to Dr. Larry Mitchell for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Tennessee: Contest of Champions, Murfreesboro (MTSU)
JUDGING BY: Assembled Panel

OVERALL FINALS - - - - - - - - - - - - - - - - -
94.3 McGavock HS - Nashville, TN 
90.4 John Overton HS - Nashville, TN
90.1 Columbia Central HS - Columbia TN
89.0 Central Hardin HS - Cecilia, KY
85.8 Union City HS - Union Coty, TN
85.6 Greenwood HS - Bowling Green, KY
83.3 Brentwood HS - Brentwood, TN
81.1 Boone Co. HS - Florence, KY
78.3 Father Ryan HS - Nashville, TN

GRAND CHAMPION - McGavock HS
RESERVE GRAND CHAMPION - John Overton HS
HONORABLE MENTION - Columbia Central HS
TENNESSEE GOVERNOR'S CUP - McGavock HS
KENTUCKY GOVERNOR'S CUP - Central Hardin HS

Thanks to Susan Scharber for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Tennessee: Bands of America Regional, 
       Johnson City (ETSU)
JUDGING BY: Assembled Panel

PRELIMS
CLASS A  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
60.55 Lynchburg (Music, Visual, GE)
53.35 Harpeth

CLASS AA - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
77.35 Elizabethton (Music, Visual)
76.20 Oswego (GE)
75.15 Cleveland
71.75 Tuscola
70.35 North Buncombe
65.85 Lower Richland
64.80 Trinity
64.65 Jefferson Forest
64.05 Smokey Mountain
63.40 William Blount
62.50 North Gwinnette
55.15 Campbell

CLASS AAA  - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
87.05 Lafayette (Music, Visual, GE)
82.10 Irmo
80.10 Alan C. Pope
79.70 Paul Laurence Dunbar
78.55 Easley
76.60 Paul M. Dorman
72.45 East Lake
52.35 Woodrow Wilson

FINALS
OPEN CLASS - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
85.85 Lafayette (Music, Visual, GE)
82.90 Irmo
80.95 Alan C. Pope
78.10 Elizabethton
77.95 Paul Laurence Dunbar
75.15 Oswego
72.60 Cleveland
72.35 East Lake
70.80 Paul M. Dorman
67.95 Tuscola

Thanks to Quincy Nguyen for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Texas: Bands Of America Regional, 
       Houston (Rice University)
JUDGING BY: Assembled Panel

PRELIMS
CLASS A  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
72.00 Hildago (Music, Visual)
54.35 Quitman (GE)

CLASS AA - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
60.95 Dickinson (Visual-tie, GE)
57.10 Friendswood (Visual-tie)
54.10 Carencron (Music, Visual-tie)
51.45 Del Valle

CLASS AAA  - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
89.95 Richland (GE)
89.90 Westfield (Music, Visual)
88.75 Spring
87.70 Winston Churchill
83.20 The Woodlands
81.55 L.D. Bell
81.05 Clements
78.15 Pflugerville
77.90 Klein
76.65 Brazoswood
75.90 Edinburg North
75.25 Comeaux
74.40 Langham Creek
68.00 Elkins
64.60 Cy-Fair 
63.00 Lafayette
62.50 Edinburg

FINALS
OPEN CLASS - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
90.85 Winston Churchill (Music, GE)
88.75 Westfield
87.80 Richland
86.60 Spring (Visual)
83.85 L.D. Bell
79.60 The Woodlands
75.15 Pflugerville
73.90 Klein
71.25 Clements
69.15 Brazoswood

Thanks to Quincy Nguyen for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Texas: UIL Region IX, Brenham
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS AAAA  - - - - - - - - - - - - - - - - - -
*Oak Ridge HS - Div. I
*Brenham HS - Div. I
Willis HS - Div. II
Montgomery HS - Div. II
Caney Creek HS - Div. III
Magnolia HS - Div. III

*Advance to area competition

Thanks to Eric Wilson for this information.

DATE: Saturday, October 18, 1997
EVENT: Wisconsin: State Championships, Whitewater (U of W)
JUDGING BY: Assembled Panel

NOVICE CLASS  - - - - - - - - - - - - - - - -
39.75 Columbus

CLASS C - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
56.2 Cumberland
55.1 Poynette
51.5 Palmyra-Eagle
47.7 Marathon
45.6 Catholic Memorial
39.2 Boscobel

CLASS B  - - - - - - - - - - - - - - - - - -
78.3 Cudahy
76.1 Sauk Prairie
72.1 Waunakee
71.8 Greendale
70.2 Menomonie
67.7 Whitewater
67.4 Waukesha South
66.1 New Berlin-Eisenhower
64.6 New Richmond
61.6 Kaukauna
59.4 New Berlin-West
57.2 Tomah

CLASS A - - - - - - - - - - - - - - - - - -
87.7 Cadets of Waukesha West (Music, Percussion)
86.6 Waukesha North (Visual, Guard)
85.6 Whitnall
85.3 River Falls
84.2 Merrill
77.1 DC Everest
76.7 Oak Creek
75.1 Chippewa Falls
73.9 Ft. Atkinson
70.3 Cedarburg
64.5 Wausau East
57.0 Wawautosa Est
56.9 Fond du Lac Goodrich
56.1 Mukwonago
45.5 Milton

Thanks to Rick Kirby for this information.


Home | Events | Links | Resources | Marching Band News | Marching Band Photos | Band Fundraisers | Site Map | Contact Us

Provided as a service to the marching community.
Copyright © 1996-2013 Ken Martinson. All rights reserved.
Marching.com™ and the Marching.com Resource Directory™ are trademarks of Ken Martinson.