Selection Menu



Google
Marching.com
Entire Web



- - - - - - - - - - -
Events & Scores: The Marching Band Event Registry

- - - - - - - - - - -
These archived pages are kept online as a service to marching band fans seeking historical marching band contest scores. Visit the Marching.com Events section for current year event information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: California: Band Spectacular, Simi Valley
JUDGING BY: SCSBOA

Class C
70.55 Newbury Park (Guard, Perc)
65.7 Nordhoff

Class B
73.3 Saugus
66.9 Oxnard (Guard, Perc)

Class A
78.95 John Burroughs (Guard)
73.65 William S. Hart
71.65 Palmdale (Perc)

Open Class
76.55 Golden West
75.95 Bakersfield (Perc)

SWEEPSTAKES
Guard - 71.6 Saugus
Percussion - 80.0 John Burroughs
Music - 359.5 Bakersfield
Band - 79.15 Centennial (also 1st place Guard, Open)

Thanks to Mike Gangemi for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: California: Mater Dei Competition, 
       Costa Mesa (Orange Coast College)
JUDGING BY: WSMBC

CLASS A-60 Band
65.50 Ramona (Guard)

CLASS A-90 Band
7?.?? Peninsula (Guard, GE, M&M, Music-tie)
53.75 Orange (Perc, Music-tie)

CLASS AA
65.15 Capistrano Valley (Guard, Perc, GE-tie, M&M, Music)
63.55 Katella (GE-tie)
63.35 Aliso Niguel 

CLASS AAA
83.25 Etiwanda (M&M-tie)
81.50 Mission Viejo (Perc, Music)
79.35 Upland 

Sweepstakes - 83.8 Thousand Oaks (Guard, GE, M&M-tie)

Thanks to Robert R. for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: California: Preview of Champions (WSMBC), 
       Merced
JUDGING BY: Not Specified

A-60
67.45 Moreau Catholic (Music, Visual, GE, Guard)
65.45 Merced Marching 100
58.80 Riverbank (Perc)
55.35 Ceres (DM)
54.45 Davis

A-90
63.35 Modesto (Music, GE, DM)
60.75 Atascadero (Visual, Auxiliary, Perc)
55.55 Atwater

AA
79.80 Live Oak (Music, Visual, GE, Auxiliary, Perc, DM)
70.15 Hoover

AAA
79.75 Beyer (All captions)
63.35 Hanford

Sweepstakes - Live Oak

Thanks to Jon Schmid for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Connecticut: USSBA Circuit Contest, 
       Waterford (Waterford HS)
JUDGING BY: Not Specified

I
66.10 New London HS, Ct.

II
76.00 South Hadley HS, Ma.
71.20 Montville HS

III
82.60 King Philip HS, Ma.

IV
78.90 Norwich Free Academy, Ct.
77.90 Cheshire HS, Ct.
76.90 Blackstone-Millville HS, Ma.
74.20 Cranston East HS, RI
71.80 Lyman Hall HS

V
79.80 Southington HS, Ct.
73.90 Fitch HS

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Delaware: Tournament of Bands, 
       Wilmington (Brandywine HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group II
80.75 Glasgow HS, De.
78.25 Fallston HS, Md.
75.95 McKean HS (Wilmington), De.
75.35 Salesianum HS (Wilmington), De.
74.30 Mt. Pleasant HS, De.
72.10 Chichester HS, Pa.

Group III
85.85 Penns Manor HS, Pa.
80.60 William Penn HS, De.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Delaware: Tournament of Bands, 
       Wilmington (Salesianum HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
86.20 Henderson HS (West Chester), Pa.
82.65 Hammonton HS, NJ
72.55 Gloucester City HS, NJ
72.50 Northeast HS, Md.
65.75 Kent County HS, Md.

Group II
76.85 Fallston HS, Md.
76.70 McKean HS (Wilmington), De. -tie
76.70 Dickinson HS, De. - tie
76.35 Bridgeton HS, NJ
75.30 Christiana HS, De.
72.80 Elkton HS, Md.
65.65 Delcastle HS, De.

Group III
84.35 William Penn HS, De.

Group IV
78.05 Newark HS, De.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Florida: Bands of America Regional, 
       Orlando (Citrus Bowl)
JUDGING BY: BOA

PRELIMS
Class A
75.05 Bassett HS, VA (Music, Visual, GE)
57.05 The Kings Academy HS, FL
 
Class AA
86.15 Tarpon Springs HS, FL (Music, Visual, GE)
65.45 Tuscola HS, NC
64.40 Haines City HS, FL
62.30 Tavares HS
54.85 Lecanto HS
 
Class AAA
81.25 Cypress Creek HS, FL (Music, Visual-tie, GE)
80.05 Seminole HS, FL
77.45 East Lake HS, FL (Visual-tie)
75.90 John I. Leonard HS, FL (Visual-tie)
71.80 South Miami HS, FL
70.60 Santaluces Community HS, FL
70.55 Lake Howell, FL
70.35 Miami Coral Park HS, FL
69.60 G. Holmes Braddock HS
66.40 Hialeah HS
65.40 Largo HS
57.55 Lake Worth
56.00 Belleview HS
54.55 St. Cloud
 
FINALS
Heavy rains moved over the Citrus Bowl after six of the ten 
finalist bands had performed. The Regional Finals were delayed 
and finally canceled. Prelims scores for those bands not 
performing Saturday night were used to determine placement awards. 
Finals captions were not awarded.

86.15 Tarpon Springs H.S., FL 
81.25 Cypress Creek H.S., FL 
80.05 Seminole H.S., FL 
77.45 East Lake H.S., FL 
75.90 John I. Leonard H.S., FL 
75.05 Bassett H.S., VA 
71.80 South Maimi H.S., FL
70.60 Santaluces Community H.S., FL 
70.55 Lake Howell H.S., FL 
70.35 Miami Coral Park H.S., FL 

Thanks to Quincy Nguyen for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Indiana: ISSMA District Marching Contest, 
       Center Grove HS
JUDGING BY: Central States Judges Association

Class B
Div I - Northview (Marching, Aux, GE)
Div I - Greenwood (Music)
Div I - Avon, Indianapolis
Div I - Plainfield
Div I - Moorsville

Event was held on parking lot due to rain.

Thanks to Craig Harmon for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Indiana: ISSMA District Marching Contest, 
       Jasper
JUDGING BY: Central States

CLASS D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Div I - North Posey
Div II - Perry Central
Div II - Wood Memorial
Div I - Springs Valley (Guard)
Div I - Southridge
Div I - Forest Park
Div I - Paoli (Music, Marching, GE)
Div I - South Spencer
Div II - Northeast Dubois

CLASS D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Div I - Heritage Hills
Div I - North Harrison (Music)
Div I - Pike Central
Div I - Corydon Central
Div I - Mt. Vernon
Div I - Princeton
Div I - Gibson Southern (Marching, Guard, GE)
Div I - Washington
Div I - Bosse
Div II - Reitz Memorial
Div I - Tell City
Div I - Mater Dei

CLASS B - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Div I - Evansville North
Div I - Boonville
Div I - Jasper (Music, Marching, GE, Guard)
Div I - Vincennes Lincoln

CLASS B - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Div I - Evansville Central
Div I - F.J. Reitz (Marching, GE, Guard)
Div I - Castle (Music)
Div I - Harrison

Thanks to Simply Instrumental for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Indiana: ISSMA District Marching Contest, 
       Lawrence Central 
JUDGING BY: Central States Judges Association

CLASS D
Western Boone       52.10   Div II 
Blue River Valley   61.10   Div I (Music)
Morristown          56.75   Div I
Sheridan            60.20   Div I (Visual)
Triton Central      56.35   Div I
North Putnam        54.50   Div I (Guard)
Fountain Central    58.85   Div I

CLASS C
Bishop Chatard      50.30   Div II	
Zionsville          59.40   Div I
North Montgomery    56.25   Div I
Eastern Hancock     47.20   Div II
Westfield           59.20   Div I
New Palestine       71.00   Div I (Guard, Visual, GE, Music)
Lebanon             58.95   Div I

CLASS B
New Castle Chrysler 73.10   Div I (Music)
Cathedral           62.85   Div I
Greenfield          68.60   Div I (Guard)
Brownsburg          70.35   Div I (Visual, GE)

CLASS A
Hamilton Southeastern 69.70   Div I
Warren Central      76.20   Div I
Carmel              80.55   Div I (Music, GE, Guard)
Lawrence Central    80.25   Div I (Visual)
Lawrence North      72.55   Div I

Thanks to Richard Quinttus for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Indiana: ISSMA District Marching Contest, 
       Walton (Lewis Cass HS)
JUDGING BY: Central States Judges Association

CLASS D
62.30 Div I  Taylor (Music)
62.20 Div I  Pioneer (Visual, GE)
60.40 Div I  Eastern
60.20 Div I  Tri-County (Guard)
59.55 Div I  Clinton Prairie
56.50 Div I  Winamac
49.45 Div II North Miami
44.95 Div II Clinton Central 

CLASS C
78.15 Div I  Lewis Cass (Music, Visual, GE)
69.70 Div I  Twin Lakes (Guard)
59.65 Div I  Rensselear Central

CLASS B 
57.50 Div II Logansport (Music, GE, Guard)
56.05 Div II Highland (Visual)
53.15 Div II Kankakee Valley
50.15 Div II Hobart

CLASS A
81.85 Div I  Lafayette Jefferson (Music, GE, Guard)
79.50 Div I  Chesterton (Visual)
74.95 Div I  Kokomo
72.05 Div I  Crown Point
71.80 Div I  Wm. H. Harrison

Thanks to Jeff Sterrett and culp.ma@pg.com for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Iowa: Algona Band Day Festival, Algona
JUDGING BY: Assembled Panel

Class 1A
54.30 North Kossuth, IA
45.20 LeMars Gehlen, IA

Class 2A
62.50 Garner Hayfield, IA
58.50 Bishop Garrigan, IA
55.20 West Hancock, IA

Class 3A
79.00 Algona, IA
76.90 Crestwood, IA
63.10 Cherokee - Washington, IA
63.00 Forest City, IA
60.10 LeMars, IA
60.00 Sheldon, IA

Class 4A
87.50 Blaine,MN
74.90 Elk River, MN
69.90 Fort Dodge, IA

Best Horns - Blaine
Best Drums - Algona
Best Auxiliary - Algona
Best Marching - Blaine
Best Drum Major(s) - Elk River
Grand Champion - Blaine

Thanks to Brian A. Johnson for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Kentucky: Dixie Heights Invitational, 
       Dixie Heights HS
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS A1 - - - - - - - - - - - - - - - - - -
1 Lloyd (Perc, Guard)
2 Dayton (Field commander)

CLASS A2 - - - - - - - - - - - - - - - - - -
1 Beechwood* (perc, guard, field commander)
2 Williamstown
                       
CLASS AA - - - - - - - - - - - - - - - - - -
1 Grant Co.* (perc, guard, field commander)
2 Madison Central*
3 Scott

CLASS AAA  - - - - - - - - - - - - - - - - -
1 Elizebethtown* (perc, guard, field commander)
2 Indian Hill*(OH) 
3 Holmes 
4 Simon Kenton

CLASS AAAA
1 Boone Co.* (guard, perc)
2 Tates Creek (field commander)
3 Campbell Co.

Due to weather conditions, final placements were determined 
by prelim scores.

1 Elizabethtown
2 Grant Co. (Guard, Field Commander)
3 Boone Co. (Perc)
4 Madison Central
5 Beechwood
6 Indian Hill
7 Lloyd
8 Tates Creek

* denotes distinguished rating

Thanks to B. Brown for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Kentucky: Hancock Co. Invitational, 
       Hancock Co. HS
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A: 
1. Paducah Tilghman* (Field Commander, Perc)
2. Dawson Springs * (Guard)

Class AA
1. Lyon Co.* (Guard, Field Commander, Perc)
2. Owensboro* 
3. Owensboro Catholic

Class AAA
91.9 Daviess Co.* (Perc)
90.6 Apollo*
3. Christian Co.* (Guard, Field Commander)

Grand Champion Class A/AA: Lyon Co.
Grand Champion Class AAA/AAAA: Daviess Co. 

* Denotes Distinguished Rating

Thanks to Josh Marx for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Kentucky: Reidland Invitational, Reidland HS
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A: 
89.8 Trigg Co.* (Guard, Percussion)
2. Mayfield (Field Commander)
3. Union Co.
4. Livingston Central

Class AA
90.2 Murray* (Field Commander, Percussion)
89.7 Lone Oak* (Guard)
3. Heath
4. Ballard Memorial

Class AAA
84.8 Caldwell Co.* ( All Captions)

Grand Champion: Murray

* Denotes Distinguished Rating

Thanks to CroweKD@aol.com for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Maryland: Tournament of Bands, 
       Waldorf (Thomas Stone HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group 1 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
80.65 Lackey (Perc,DM,Aux)
69.90 West Lake
68.70 Calvert Hall

Group 2 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
80.90 La Plata
80.20 Northern
79.90 Leonardstown (Perc,Aux)
76.65 Arundel
75.50 McDonough
73.45 Great Mills

Group 3 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
75.20 Patuxent (Perc,DM,Aux)

Group 4 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
82.25 Severna Park (Perc,DM,Aux)

Thanks to Dale Rider for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Maryland: Tournament of Bands, 
       Federalsburg (Colonel Richardson HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
81.15 Colonel Richardson HS (Federalsburg), Md.
71.35 Granby HS, Va.

Group II
80.75 Leonardtown HS, Md.
80.35 LaPLata HS, Md.
80.20 Anapolis Christian HS, Md.
69.00 Old Mill HS, Md.

Group III
76.95 Seaford HS, De.
76.20 Parkside HS (Salisbury), Md.
75.35 Pauxent HS, Md.
65.55 Meade HS

Group IV
82.75 Caesar Rodney HS (Camden), De.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Maryland: Tournament of Bands, 
       Westminster (Westminster HS)
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I
79.80 Hanover HS, Pa. (Perc)
74.05 Chesapeake HS, Md. (DM,Aux)

GROUP II
81.80 South Carroll HS (Sykesville), Md. (DM,Aux)
80.90 Walkersville HS, Md. (Perc)
76.45 Long Reach HS,Md.
74.00 Brunswick HS, Md.
73.90 Middletown HS, Md.

GROUP III
89.05 Liberty HS (Eldersburg), Md. (Perc,DM,Aux)
80.30 Governor Thomas Johnson HS, Md.

GROUP IV
90.75 Westminster (exhibition)
80.15 North Hagerstown HS, Md. (Perc,DM,Aux)
79.15 Boonsboro HS, Md.
76.25 Quince Orchard HS, Md.
75.55 Calvert Hall HS, Md.

Thanks to Jonathan Armstrong and Dale Rider for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Maryland: USSBA Circuit Contest, 
       Centreville (Queen Anne's County HS)
JUDGING BY: Not Specified

I
64.80 North Harford HS, Md.

II
73.10 Wicomico HS, Md.

III
77.50 Atholton HS, Md.
63.10 Highland Regional HS

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: New Jersey: Tournament of Bands, 
       Sewell, (Washington Twp HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group 1 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
72.90 Pennsville

Group 2 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
82.75 Triton
79.95 Deptford
79.80 Audubon
77.80 Overbrook
75.60 Delsea
75.25 Sterling
71.40 Cumberland Regional

Group 3 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
86.75 Brandywine
83.55 Absegami
83.00 Bensalem
69.75 Williamstown

Group 4 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
84.65 Clearview
84.05 Washington Twp (exhibition)
82.65 Upper Darby

Thanks to Dale Rider for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: New Jersey: USSBA Circuit Contest, 
       Blairstown (North Warren HS)
JUDGING BY: Not Specified

I
71.00 Lenape Valley HS, NJ
66.00 Manville HS, NJ

II
77.20 Delaware Valley HS, NJ
75.30 Jefferson Township HS, NJ
73.20 Hackettstown HS, NJ

III
78.90 Morristown HS, NJ
78.20 North Hunterdon HS, NJ

V
86.40 Roxbury HS, NJ
84.80 Hanover Park HS, NJ
78.70 Wayne Valley HS, NJ

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: New Jersey: USSBA Circuit Contest, 
       Burlington (Burlington City HS)
JUDGING BY: Not Specified

I
70.60 Florence Township HS, NJ
65.80 Holy Cross HS, NJ

II
72.90 Msgr. Farrell HS
70.80 Vineland HS, NJ

III
74.60 Lenape HS, NJ
72.50 Rancocas Valley Hs, NJ

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: New Jersey: USSBA Circuit Contest, 
       South Brunswick (South Brunswick HS)
JUDGING BY: Not Specified

I
69.60 Cherry Hill West HS, NJ
62.90 Shore Regional HS, NJ
62.60 North Brunswick HS, NJ
58.40 Wood-Ridge HS, NJ

II
75.10 Northern Burlington HS, NJ
74.50 Linden HS, NJ
73.10 Mount Olive HS, NJ
70.60 Hicksville HS, NY

III
76.60 West Windsor-Plainsboro HS, NJ
73.90 Mainland HS, NJ
71.90 Carteret HS, NJ

IV
79.10 JP Stevens HS (Edison), NJ
78.00 Pennsauken HS, NJ

V
81.80 Piscataway HS, NJ

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: New Jersey: USSBA Circuit Contest, 
       Manalapan (Manalapan HS)
JUDGING BY: Not Specified

I
72.40 Point Pleasant HS, NJ
79.80 Lakewood HS, NJ

II
74.10 Sayreville HS, NJ
66.40 Manchester HS, NJ

III
79.10 Brick Memorial HS, NJ
76.40 East Brunswick HS, NJ

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: New York: New York State Field Band Conference, 
       Auburn (Auburn HS)
JUDGING BY: NY State Federation of Contest Judges

CLASS A
73.72 Marcus Whitman Central School (Rushville), NY
66.18 Homer Central School, NY
62.41 Binghamton HS, NY
61.90 Westmoreland Central School, NY

CLASS AAA
78.17 Norwich HS, NY

CLASS AAAA
85.02 New Hartford HS, NY
84.85 Horseheads HS, NY
83.13 Auburn HS, NY
71.83 Union-Endicott HS, NY

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: New York: New York State Field Band Conference,
       Camillus (West Genesee HS)
JUDGING BY: NY State Federation of Contest Judges

CLASS AA
76.11 Baldwinsville HS, NY
75.17 Phoenix HS, NY
74.40 Central Square HS, NY

CLASS AAA
82.11 Jordan-Elbridge Central School, NY
81.42 East Syracuse-Minoa HS, NY

NATIONAL CLASS
89.91 Cicero-North Syracuse HS, NY
88.49 Liverpool HS, NY
85.79 Oswego HS, NY

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: New York: New York State Field Band Conference, 
       Orchard Park (Orchard Park HS)
JUDGING BY: NY State Federation of Contest Judges

CLASS A
69.19 West Seneca West HS, NY
67.29 Northwestern HS (Albion), Pa.
67.21 Lancaseter HS, NY
63.60 Frewsburg HS, NY
61.30 Falconer HS, NY

CLASS AA
79.20 Southwestern HS, NY

CLASS AAA
81.42 Orchard Park HS, NY
78.00 Victor HS, NY

CLASS AAAA
87.33 Eastridge HS (East Irondequoit), NY
86.82 Medina HS, NY

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: New York: New York State Field Band Conference, 
       Rotterdam (Mohonasen HS)
JUDGING BY: NY State Federation of Contest Judges

CLASS A
76.63 Johnstown HS, NY
63.33 Mahopac HS, NY
62.50 Mohawk HS, NY

CLASS AA
78.25 Mohonasen HS (Rotterdam), NY

CLASS AAAA
85.27 Port Chester HS, NY

NATIONAL CLASS
83.73 Arlington HS (LaGrangeville), NY

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Ohio: Field Contest, Watkins Memorial
JUDGING BY: OMEA Panel

CLASS B
255.40 I    Hamilton Local (perc, guard, music, marching, GE)
242.15 I    Logan Elm
224.20 II   Licking Heights
208.50 II   Madison Plains (FC)
203.50 III  Federal Hocking
202.30 III  Heath
181.50 III  New Lexington
 
CLASS A
241.90 I    Fairfield Union (music, marching, GE)
222.70 II   Chillicothe (FC, guard)
207.50 II   Delaware Hayes (perc)
 
CLASS AA
265.90 I    Pickerington (all captions)
228.55 II   Olentangy
 
Music - 90.9 Pickerington
Marching - 87 Pickerington
General Effect - 88 Pickerington
Percussion - 8.9 Pickerington
Guard - 90.5 Pickerington
Field Commander - 92 Pickerington
Grand Champion - 265.9 Pickerington
 
Thanks to Kevin Coons for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Oklahoma: Catoosa Tournament of Bands, 
       Catoosa
JUDGING BY: Assembled Panel

Class 2A
70.05 Collinsville, OK
62.05 Roland, OK
48.55 Berryhill, OK
43.35 Kingfisher, OK

Class 3A
59.95 Coweta, OK
52.50 Ft. Gibson, OK
45.35 Stillwell, OK
38.15 Mannford, OK

Class 4A
60.85 Woodward. OK
54.10 Goddard, KS
52.60 Carl Albert, OK
49.60 Shawnee, OK
42.15 Harrah, OK

Class 5A
70.10 Edmond Memorial, OK
62.35 Tulsa Memorial, OK
62.20 Santa Fe - Edmond, OK
60.75 Van Buren, AR
59.30 Choctaw, OK
38.90 Will Rogers - Tulsa, OK

Class 6A
86.60 Broken Arrow, OK
80.05 Union, OK
78.50 Owasso, OK
75.95 Enid, OK
75.45 Moore, OK
72.20 Mustang, OK

Finals were cancelled due to poor field conditions and 
inclement weather. The Grand Champion and caption awards 
were based on scores from the preliminary competition.

High Music - Broken Arrow
High Visual - Broken Arrow
High Effect - Broken Arrow

Grand Champion - Broken Arrow

Thanks to darrind@webzone.net for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Pennsylvania: Cavalcade of Bands, 
       Plymouth Meeting (Plymouth-Whitemarsh HS)
JUDGING BY: Not Specified

INDEPENDENCE CONFERENCE
79.20 Archbishop Wood HS (Warminster), Pa.
76.35 Wissahickon HS, Pa.

AMERICAN CONFERENCE
87.90 Methacton HS (Fairview Village), Pa.
85.50 West Chester East HS, Pa.
83.15 Souderton HS, Pa.
82.75 Harry S. Truman HS, Pa.
80.50 Upper Perkiomen HS, Pa.
74.25 Garnet Valley HS, Pa.

YANKEE CONFERENCE
92.00 Upper Moreland HS, Pa.
79.30 Pennridge HS, Pa.

EXHIBITION
Colonial Middle School, Pa.
Boston University
Kutztown University

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Pennsylvania: Cavalcade of Bands, 
       Manheim (Manheim Twp. HS)
JUDGING BY: Not Specified

AMERICAN CONFERENCE
83.80 Lancaster Catholic HS, Pa.
76.20 Eastern York HS, Pa.
76.05 Lebanon HS, Pa.
74.60 Palmyra HS, Pa.

YANKEE CONFERENCE
87.25 Downingtown HS, Pa.
87.15 Spring Grove HS, Pa.
86.85 South Western HS, Pa.
86.50 Hatboro-Horsham HS, Pa.
84.80 Hempfield HS, Pa.
82.30 Governor Mifflin HS (Shillington), Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Pennsylvania: Echoes in the Valley (USSBA), 
       Mechanicsburg (Cumberland Valley HS)
JUDGING BY: USSBA

Group 1
64.5 Muncy HS

Group 2
74.1 Southern Garrett
72.5 Greencastle-Antrim
69.4 Bishop McDevitt

Group 3
77.2 Central Bucks West
75.3 Hershey
74.1 Blue Mountain
72.7 James Buchanan
68.6 South Hagerstown

Group 4
79.8 McLean

Group 5
84.3 North Penn (Music, Marching, Effect, Aux, Perc)
72.5 Parkville

Overall Best Band - North Penn

Thanks to Andrew Gekoskie for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Pennsylvania: Lakeshore Marching Band Association, 
       Wattsburg (Seneca HS)
JUDGING BY: PA Federation of Contest Judges

CLASS A
1 Fairview (Winds, Music, GE, Guard, Perc, Marching)
2 Strong Vincent
3 Sherman

CLASS AA
1 Cochranton (Winds, Music, GE, Guard, Perc, Marching)
2 Youngsville
3 Union City

CLASS AAA
1 Iroquois (Music, GE, Perc, Marching)
2 North Tonawanda (Winds, Guard)
3 Brookville

OPEN CLASS
1 Harborcreek (Winds, Music, GE, Guard, Perc, Visual)
2 General McLane

Thanks to Andrew Bajorek for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Aston (Sun Valley HS)
JUDGING BY: National Judges Asociation

GROUP I
66.65 Academy Park HS (Sharon Hills), Pa.

GROUP II
84.00 Haverford HS, Pa.
73.70 Chichester HS, Pa.

GROUP III
78.65 Ridley HS, Pa.
76.40 Concord HS, De.
75.10 Shawnee HS, NJ

GROUP IV
84.00 Coatesville HS, Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.
DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Mechanicsburg (Mechanicsburg HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group 1 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
78.70 Camp Hill (Music,March,Aux)
76.35 Trinity (Perc)

Group 2 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
83.00 Susquehanna Twp. (Music,March,Perc,Aux)
74.75 Musselman HS

Group 3 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
81.95 Cedar Cliff (Music,March,Perc)
81.35 Middletown (PA)
80.40 East Pennsboro (Aux)
      Mechanicsburg (exhibition)

Group 4 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
88.65 Williamsport (PA) (Music,March,Aux)
85.05 Williamsport (MD) (Perc)
84.60 Urbana
83.20 York Suburban

Thanks to Dale Rider for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Somerset (Somerset HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
85.45 Central Martinsburg HS, Pa.
80.25 Northern Garrett HS (Accident), Md.
77.50 Westmar HS (Longaconing), Md.
77.05 Windber HS, Pa.
76.20 Westmont-Hilltop HS, Pa.
71.40 Bedford HS, Pa.

Group II
84.00 Central Cambria HS (Ebensburg), Pa.
80.10 Tyrone HS, Pa.
75.50 Elk County Christian HS (St. Mary's), Pa.
74.50 Conemaugh Township HS (Davidsville), Pa.

Group III
88.85 Allegany HS, Md.
83.60 Elizabeth-Forward HS, Pa.
77.10 DuBois HS, Pa.

Group IV
81.80 Keyser HS, W Va.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Sunbury (Shikellamy HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
79.30 Cocalico HS (Denver), Pa.
76.90 Loyalsock HS (Williamsport), Pa.
74.85 Halifax HS, Pa.
73.40 Bald Eagle-Nittany HS (Mill Hall), Pa.
68.86 Lourdes Regional HS (Shamokin), Pa.

Group II
82.20 Huntingson HS, Pa.

Group III
84.20 Mifflinburg HS, Pa.
83.50 Bellwood-Antis HS, Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, Lackawanna 
       County Stadium, Swiftwater (Pocono Mountain HS)
JUDGING BY: National Judges Asociation

GROUP I
83.85 Pittston Area HS, Pa. (Music,DM,Aux)
82.50 Norrwistown Area HS, Pa.
76.70 Dallas HS, Pa. (Perc)
75.45 Cedar Crest HS, Pa.
73.50 Hanover Area HS, Pa.
72.00 Catasauqua HS, Pa.

GROUP II
86.30 Lake Lehman HS (Lehman), Pa. (Music,Perc,DM,Aux)
78.80 Northern Lehigh HS, Pa.
78.75 Whitehall HS, Pa.
73.80 Jersey Shore HS, Pa.

GROUP III
87.35 Nazareth HS, Pa. (Music,Perc)
85.00 Wilson HS, Pa. (Aux)
82.80 Montrose Area HS, Pa.
77.80 Wyoming Area HS (Exeter), Pa.
77.50 Lackawanna Trail HS (Factoryville), Pa. (DM)
75.15 Vestal HS, NY
74.95 Blue Ridge HS (New Milford), Pa.

GROUP IV
77.55 Shamokin HS, Pa. (Music,Perc)
76.80 Berwick HS, Pa. (DM,Aux)

Thanks to Jonathan Armstrong and Dale Rider for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: South Dakota: Festival of Bands, 
       Sioux Falls
JUDGING BY: Assembled Panel

PARADE
CLASS A  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
73.45 Adrian 
69.10 McCook Central
64.95 Armour
61.70 Boyden-Hull
50.50 Plankinton
48.20 Marion

CLASS AA - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
84.75 Luverne
80.15 MOC-Floyd Valley
79.15 Spirit Lake
65.05 Tracy Area
61.10 Hartley-Melvin-Sanborn
59.75 Dell Rapids Public
59.40 Murray County

CLASS AAA  - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
87.65 Waseca
84.15 Brandon Valley
82.85 Pipestone-Jasper
58.75 Lennox

CLASS AAAA - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
88.40 Grand Rapids
84.05 Bellevue East
74.60 Brookings
71.75 Sioux City West
70.40 Mitchell

 
FIELD 
The top 10 bands from the afternoon field prelims
advanced to the evening field finals contest.

OPEN CLASS FINALS  - - - - - - - - - - - - - - -
90.20 Waseca, MN
87.90 Grand Rapids, MN
83.75 Pipestone-Jasper, MN
80.90 Marshall, MN
80.75 Bellevue East, NE
80.50 Millard West, NE
79.85 Brandon Valley, SD
79.20 Sioux City North, IA
78.20 Luverne, MN
75.20 Madison, SD

PERCUSSION - Bellevue East, NE
GUARD - Waseca, MN
HORNS - Waseca, MN
DRUM MAJORS - Grand Rapids, MN
PEOPLE'S CHOICE - Armour, SD
SPIRIT - Madison, SD
PARADE SWEEPSTAKES - Grand Rapids, MN
OVERALL GRAND CHAMPION - Waseca, MN

Thanks to Jim Smith for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Tennessee: A Bradley Classic, 
       Cleveland (Bradley County HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A
1 East Ridge (Perc, Guard, GE, M&M, Music)
2 Alcoa (DM)

Class AA
1 Giles (DM, Perc, Guard, GE, M&M)
2 Greenbrier
Music - William Blount

Class AAA
1 Mt. Juliet (All Captions)

Class AAAA
1 Ooltewah (GE, M&M, Music)
2 Cleveland (Perc)
DM - Powell
Guard - Soddy Daisy

OVERALL PLACEMENTS
Small Class
Grand Champion - Giles 
2 Greenbrier 
3 William Blount 
4 East Ridge
5 Alcoa

Large Class
Grand Champion-Ooltewah
2 Cleveland
3 Soddy Daisy
4 Mt. Juliet
5 Powell

Thanks to Will Robertson for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Tennessee: Mid-South Marching Band Invitational, 
       Clarksville (Austin Peay State University)
JUDGING BY: Not Specified

1 Franklin HS (AAAA Champion, Grand Champion)
2 Tullahoma HS
3 White House HS (AA Champions, Small Div Grand Champion)
4 Lavergne HS
5 Humbolt HS (AAA Champion)
6 Brentwood HS (Guard, Drums, DM - Large Division)
7 Hendersonville HS
8 Antioch HS
9 Hunter's Lane HS (Guard - Small Division)
10 Ripley HS 
11 Northwest HS (A Champion)
12 Harpeth HS (Drums - Small Division)

Thanks to Dave Taylor for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Tennessee: Jim Godsey Memorial Symphony of Sound, 
       19th Annual Dyersburg Marching Band Contest, 
       Dyersburg
JUDGING BY: Not Specified

DIVISION I
Overall
88 Dyer County 
87 Covington
86 West Carroll

White Class
86 West Carroll (DM, Guard)
82 Hollow-Rock / Bruceton (Woodwinds)
77 Horn Lake, MS (Perc)

Blue Class 
88 Dyer Co. (Brass)
87 Covington
82 McNairy Central

DIVISION 2
Overall
95 Munford
94 Marion, AR
79 Chester County

Silver Class
79 Chester Co.
72 Independence, MS

Gold Class
95 Munford (DM, Guard, Perc, Brass)
94 Marion, AR (Woodwinds)

Mississippi Trophy - Horn Lake
Tennessee Trophy - Munford
Missouri Trophy - Charleston
Arkansas Trophy - Marion

Godsey Cup Grand Champion - Munford

Thanks to Tony Hysmith for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Tennessee: Vanderbilt Marching Invitational,
       Nashville
JUDGING BY: Assembled Panel

SMALL DIVISION
Class D
88.16 DeKalb County
85.93 South Oldham, KY (Guard, Perc)
80.90 Evangelical Christian 
69.50 Page
59.08 Hillsboro

Class C
93.25 Harrison County, KY (Guard, Perc)
86.41 Muhlenberg North, KY
81.26 Smyrna
79.81 Russell County, KY
78.81 Lewis County (DM)
72.25 Glencliff

LARGE DIVISION
Class B
88.03 Beavercreek, OH (Guard, Perc, DM)
87.25 Jackson Central Merry
82.88 Henderson County, KY
79.03 Dickson County
78.56 South Doyle
77.98 Muscle Shoals, AL
74.13 Hueytown, AL

Class A
94.69 McGavock
93.38 Columbia Central (Guard)
93.38 John Overton (Perc, DM)
90.73 Centennial
85.90 Marshall County, KY

Most Entertaining Band: Harrison County
Most Spirited Boosters: DeKalb County
Grand Champion (Small Div):  Harrison County
Grand Champion (Large Div):  McGavock

Thanks to Gerald Johnson and Susan Scharber for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Texas: Drums Along The Medina, 
       San Antonio (Southwest HS)
JUDGING BY: Not Specified

CLASS AAA
81.7 Crystal City (Horn Line)
81.2 S.A. Burbank (Perc)
80.4 Boerne (DM, Guard)
76.2 Uvalde 
74.4 Harlandale (Marching)
72.7 S.A. Kennedy  
62.7 Medina Valley 

OPEN CLASS
94.1 S.A. Churchill (Marching, Music, Guard, DM)
91.3 S.A. Holmes (Perc)
85.3 Del Rio 
82.5 S.A. O'Connor 
82.0 S.A. Jay 
81.6 S.A. Brackenridge
76.5 S.A. Jefferson 
64.7 S.A. East Central

Thanks to Bill Gremillion for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Texas: Rocket Review, San Antonio 
       (Judson HS)
JUDGING BY: Not Specified

5A
1 New Braunfels
2 Seguin (DM)
3 Robert E. Lee (Perc, Guard)
 
4A
1 Samuel Clemens
2 Smithson Valley
3 Floresville

3A
1 Carrizo Springs
2 La Vernia
3 Bandera

2A
1 Randolph
2 Johnson City (Guard)
3 Central Catholic (Perc, DM)

Thanks to Bill Gremillion for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Virginia: Oakton Classic, 
       Vienna (Oakton HS)
JUDGING BY: Not Specified

Class A
76.60 Chopticon (Guard, Perc)
68.00 Loundoun
66.60 Falls Church (DM)
62.80 Thomas Edison

Class AA
79.20 Potomac (DM)
75.80 Monacan (Guard)
74.60 Yorktown
73.70 Jeb Stuart
72.20 Floyd E. Kellam
71.80 Powhatan (Perc)
62.40 Stonewall Jackson

Class AAA
90.20 Fairfax (DM, Guard, Perc)
68.60 Parkview

Class AAAA
90.40 Lake Braddock (Perc)
89.60 Madison (Guard, DM)
77.80 Hayfield
76.80 Marshall
71.20 West Springfield
67.00 West Potomac

Thanks to Paul Martin for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Virginia: USSBA Virginia Beach Regional,
       Kempsville HS
JUDGING BY: Not Specified

I A
72.90 First Colonial HS, Va. 
63.90 Windsor HS, NJ

I OPEN
67.90 Bayside HS

II A
69.40 Northampton HS

II OPEN
78.50 Tarboro HS
74.60 Salem HS (Virginia Beach), Va.
71.80 Ocean Lakes HS
69.50 Green Run HS

III OPEN
81.60 Princess Anne HS, Va.
74.70 Churchland HS, Va.
72.70 Western Branch HS

V A
81.80 Thomas Jefferson HS (Alexandria), Va.
 
V OPEN
83.30 W. T. Woodson HS, Va.
82.80 Hickory HS

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: West Virginia: Bands of America Regional, 
       Morgantown (West Virginia University)
JUDGING BY: BOA

PRELIMS
Class A
81.70 Bellbrook (Music, Visual, GE)
72.75 Paden City
66.90 Boyle County
64.35 Toronto
64.00 Deer Lakes
62.55 Mars Area
58.90 Marlington
58.25 Waterford
57.05 Beaver Area
 
Class AA
85.75 Kiski Area (Music, Visual, GE)
81.85 Marietta
77.65 Trinity  
71.80 Gateway Sr.
71.60 Red Land
65.80 West Allegheny
63.70 Bradford Area
63.65 Lakeland
62.75 Carroll
60.20 Erie Central
58.35 Blackhawk
51.15 Chaminade-Julienne
 
Class AAA
88.00 Centerville (Music, GE)
87.40 Webster (Visual-tie)
84.95 Norwin (Visual-tie)
81.65 Westerville South
74.50 Wheeling Park
68.30 Robinson Secondary School
49.00 Valley Forge
 
FINALS
86.20 Centerville (OH) (GE)
85.35 Kiski Area (PA) (Music)
85.15 Webster (NY) (Visual)
83.65 Norwin (PA)
76.55 Marietta (OH)
70.90 Westerville South (OH)
69.70 Bellbrook (OH)
68.80 Trinity (PA)
66.10 Wheeling Park (WV)
63.85 Paden City (WV)

Thanks to Quincy Nguyen for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: West Virginia: Tournament of Bands, 
       Elkins (Mountain State Forest Festival)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
80.60 Shady Spring HS, W Va.
72.50 Hundred HS, W Va.

Group II
80.45 Corry HS, Pa.
80.40 Woodrow Wilson HS, Va.
80.00 St. Albans HS, W Va.
78.40 Philip Barbour HS (Phillipi), W Va.
74.40 Pocohontas County HS, W Va.
73.80 Petersburg HS, Pa.
73.05 Calhoun County HS, W Va.
71.25 Tygarts Valley HS, W Va.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 3, 1998
EVENT: Wisconsin: Music In Motion, 
       Schofield (D.C. Everest HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS A - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
54.4 Cumberland (Guard)
45.4 Palmyra-Eagle
45.4 Marathon

CLASS AA/AAA  - - - - - - - - - - - - - - - - -
62.5 Cudahy
59.0 Sauk Prairie
57.4 Menomomie

CLASS AAAA  - - - - - - - - - - - - - - - - - -
73.9 Cadets of Waukesha West (Percussion)
72.4 Merrill (Drum Major)
67.2 Chippewa Falls
64.3 Wausau East
58.5 Goodrich

Thanks to Rick Kirby for this information.


Home | Events | Links | Resources | Marching Band News | Marching Band Photos | Band Fundraisers | Site Map | Contact Us

Provided as a service to the marching community.
Copyright © 1996-2013 Ken Martinson. All rights reserved.
Marching.com™ and the Marching.com Resource Directory™ are trademarks of Ken Martinson.