Selection Menu



Google
Marching.com
Entire Web



- - - - - - - - - - -
Events & Scores: The Marching Band Event Registry

- - - - - - - - - - -
These archived pages are kept online as a service to marching band fans seeking historical marching band contest scores. Visit the Marching.com Events section for current year event information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Arkansas: The Arkansas Open, 
       Searcy (Searcy HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

PRELIMS
94.7 Jonesboro
93.3 Mountain Home
91.2 Marion (Perc)
90.3 Nettleton
90.2 West Memphis
87.9 Bryant
87.8 North Pulaski (Guard)
86.4 Paragould
85.4 Hope
80.2 Greene Co. Tech
78.6 Greenwood
77.4 Sylvan Hills (Sherwood) (DM)
75.4 Heber Springs
74.4 Searcy
68.7 Batesville

FINALS
95.0 Jonesboro HS (Effect, Music)
94.3 Mountain Home HS (Marching)
91.9 Nettleton HS (Jonesboro)
91.6 Marion HS
89.0 West Memphis HS
86.2 Bryant HS
85.4 Paragould HS
84.9 North Pulaski HS (Jacksonville)
80.1 Hope HS
77.9 Greene Co. Tech HS (Paragould)

Thanks to Brady Massey for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Arizona: Arizona State University Band Day, 
       Tempe (Sun Devil Stadium)
JUDGING BY: Assembled Panel

Division 1  - - - - - - - - - - - - - - - - - -
I Dobson HS-Mesa, AZ
I Red Mountain HS-Mesa, AZ
I Corona Del Sol HS-Tempe, AZ
I Desert Vista HS-Phoenix, AZAI Prescott HS-Prescott, AZ
I Horizon HS-Scottsdale, AZ
I El Camino HS-Oceanside, CA
I Mountain View HS-Mesa, AZ
I Tempe HS-Tempe, AZ
I Chandler HS-Chandler, AZ
II Westwood HS-Mesa, AZ
II Independence HS-Phoenix, AZ
II Coolidge HS-Coolidge, AZ
II Rincon/University HS-Tucson, AZ
II Casa Grande Union HS-Casa Grande, AZ
II Sahuaro HS-Tucson, AZ
II Agua Fria HS-Agua Fria, AZ

Division 2  - - - - - - - - - - - - - - - - - -
I Glendale HS-Glendale, AZ
I Thunderbird HS-Phoenix, AZ
I Apollo HS-Phoenix, AZ
I Washington HS-Phoenix, AZ
I Trevor Browne HS-Phoenix, Az
I Mesa HS-Mesa, AZ
I McClintock HS-Tempe, AZ
I Moon Valley HS-Phoenix, AZ
I Greenway HS-Phoenix, AZ
I Centennial HS-Phoenix, AZ
II Page HS-Page, AZ
II Deer Valley HS-Glendale, AZ
II Desert Mountain HS-Scottsdale, AZ
II Buena HS-Sierra Vista, AZ
II Westview HS-Phoenix, AZ
II Ironwood HS-Glendale, AZ
II Camelback HS-Phoenix, AZ

Division 3  - - - - - - - - - - - - - - - - - -
I Arcadia HS-Phoenix, AZ
I Mesquite HS-Gilbert, AZ
II Shadow Mountain HS-Scottsdale, AZ
II Saguaro HS-Scottsdale, AZ
II Mingus Union HS-Mingus, AZ
II Buckeye HS-Buckeye, AZ
II Coronado HS-Scottsdale, Az
II Phoenix Christian HS-Phoenix, AZ
II Lake Havasu HS-Lake Havasu City, Az
II Miami HS-Miami, AZ
II Sunrise Mountain HS-Phoenix, AZ
II Maryvale HS-Maryvale, AZ
II Tolleson HS-Tolleson, AZ
II Apache Junction HS-Apache Junction, AZ
III Payson Union HS-Payson, AZ

Thanks to Chip Durham for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: California: Band Review, 
       Anaheim (Loara HS)
JUDGING BY: SCSBOA

PARADE
Class A
81.25 Patrick Henry HS
80.15 Peninsula HS
77.00 Mayfair HS
76.35 Torrance HS
73.55 Fullerton HS

Class AA
85.85 Don Lugo HS
84.60 Littlerock HS
84.40 Glendale HS
82.50 La Quinta HS
74.35 Magnolia HS

Class 3A
90.35 Sonora HS
89.90 Rosemead HS
86.85 Foothill HS
84.70 La Mirada HS
82.15 Mountain View HS

Class 4A
90.60 Temple City HS *
90.60 Whitney HS *
88.75 Valencia HS
87.15 Savanna HS
80.85 Cypress HS

* Tie broken by higher music score

Class 5A
93.75 Montebello HS
92.50 El Rancho HS
92.00 Kennedy HS 
91.90 Chino HS
86.75 Chula Vista HS

Sweepstakes: Rubidoux HS 94.45
Music Award: Rubidoux HS 481.5
Colorguard Sweepstakes: Valencia HS 89.75
Drill Team Sweepstakes: Sonora HS 91.90


FIELD
Class 3A                      
76.25 Westminster
76.25 Katella
71.95 Sunny Hill
71.75 Western
68.75 Tustin
64.40 North
62.90 Centennial

Class 4A
79.05 San Clemente
74.40 Edison
70.95 Saddleback
69.85 Long Beach Poly
68.95 Los Alamitos

Class 5A
83.10 Ceritos
81.70 Valencia
77.60 Temple City
76.10 Santa Fe

Class 6A
87.75 Kennedy
85.65 Rubidoux
83.60 Wilson
83.10 West

SWEEPSTAKES AWARDS
Percussion: 83.3 Valencia
Music: 396.5 Kennedy
General Effect: 309 Chino
Visual Preformance: 181 Chino
Auxiliary: 92.55 Valencia
Drill Team: 89.1 West
BAND: 88.1 Chino

Thanks to Curnutt Family and Mike Pergola for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: California: Emerald Regime Invitational (WSMBC), 
       San Jose (SJSU Spartan Stadium)
JUDGING BY: Assembled Panel

Due to rain, the event was cancelled 
to prevent damage to the field.

Thanks to Alan Baker for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: California: 24th Annual Foothill Band
       Review, Pleasanton (Foothill HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

CONCERT
Class 2
96.95 Benicia, CA
90.60 Dixon, CA
89.70 Northgate (Walnut Creek, CA)

Class 1
96.90 Fairfield, CA
94.30 Fairfield, CA
93.75 Lincoln (Stockton, CA)


PARADE
Class E
80.75 John Swett (Crockett, CA) (ID Unit, Majorette)
80.00 Dixon, CA
78.50 Dublin, CA (Tall Flags)
76.75 Linden, CA
76.75 Encinal (Alameda, CA)

Class D
87.50 Cupertino, CA (ID Unit, Drill Team)
87.25 Del Oro (Loomis, CA)
86.35 Los Altos, CA
85.05 Northgate (Walnut Creek, CA)
Los Gatos (Tall Flags, Solo Twirlers)

Class C
92.55 Benicia, CA (Tall Flags, Drum Major - Mace)
86.00 Homestead (Cupertino, CA)
85.20 Concord, CA (ID Unit)
83.10 North Monterey (Castroville, CA)

Class B
90.25 Vallejo Senior (Vallejo, CA) (ID Unit, Tall Flags)
87.20 Livermore, CA
86.00 Leigh (San Jose, CA)
78.45 Newark Memorial (Newark, CA)

Class A
94.80 Fairfield (ID Unit, Tall Flags, Rifles)
94.25 Lincoln (Stockton, CA)
88.60 Las Plumas/Oroville, CA (Drum Major - Military)
87.70 A. A. Stagg (Stockton, CA) (Drum Major - Open)
87.50 Merced, CA
Lodi, CA (Percussion)

Marching Sweepstakes - Fairfield (189/200)
Showmanship Sweepstakes - Fairfield (286/300)
Special Award for 1st Place Class Winners - Vallejo
Music Sweepstakes - Fairfield (473/500)
PARADE SWEEPSTAKES - Fairfield (94.8)


FIELD SHOW
Class IV
85.70 Vallejo Senior (Vallejo, CA) (Auxiliary)
81.75 Los Gatos, CA
68.65 Leland (San Jose, CA)

Class III
83.55 Santa Clara, CA (Percussion)
83.45 Del Oro (Loomis, CA) (Auxiliary)
78.35 Dublin, CA

Class II
91.20 Leigh (San Jose, CA) (Woodwinds)
88.00 Los Altos, CA (Auxiliary)
86.95 Cupertino, CA

Class I
91.40 Mountain View (Auxiliary)
90.65 Homestead (Cupertino, CA) (Brass)
88.30 Lynbrook (San Jose, CA) (Drum Major)
85.40 Madera, CA

Guest Band - Amador Valley (Pleasanton, CA)
Showmanship Sweepstakes - Mountain View (264.5/300)
Music Sweepstakes - Leigh (376.5/400)
Marching Sweepstakes - Leigh (278/300)

FIELD SWEEPSTAKES CHAMPION - Mountain View (91.4)

PARADE AND FIELD SHOW CHAMPION/
SPECIAL SWEEPSTAKES INSTRUMENT AWARD - Leigh (177.2)

PARADE AND FIELD SHOW 
DRUM MAJOR SWEEPSTAKES - Vallejo Senior (178.3)

Thanks to David Thoeny for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: California: Mt. Carmel Invitational 
       Tournament of Bands, San Diego
JUDGING BY: Not Specified

FIELD
Open Class
180.33 Thousand Oaks (Guard)
180.20 Arcadia
177.75 El Dorado
177.30 Poway
173.78 Vista
169.31 Nogales

SWEEPSTAKES
Parade Band: 92.45 Rancho Bernardo
Parade Music: 466.5 Rancho Bernardo
Field Show Band: 91.88 Thousand Oaks
Field Show Music: 407.30 Thousand Oaks
Music Overall: 871.8 Thousand Oaks
Auxiliary Overall: 176.60 Vista
Tournament Champions: 180.78 Rancho Bernardo

Thanks to Alex Rubio for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Florida: Golden Invitational, Largo
JUDGING BY: Assembled Panel

Bronze Division
69.8 Dixie Hollins HS (Brass, WW, Perc)
69.3 Indian Rocks Christian School (Guard)
50.4 Osceola HS      		
44.4 St. Petersburg HS

Silver Division
90.0 East Lake HS (Brass, Perc, Guard)
75.0 North Marion HS (WW)
71.8 Gibbs HS
70.6 Countryside HS
64.4 Rockledge HS
58.4 Leto HS
57.2 Palm Harbor University HS
50.1 Northeast HS
47.6 South Sumter HS

Gold Division
94.7 Seminole HS (Brass, WW, Perc, Guard)
85.3 Miami Senior HS
83.8 Clearwater HS
77.1 Atlantic HS

GRAND CHAMPION - Seminole HS
1st Runner Up - East Lake HS
2nd Runner Up - Miami Senior HS

Thanks to Thomas Slaughter for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Florida: Old South Invitational 
       (Florida Marching Band Coalition Regional), 
       Milton (Milton HS)
JUDGING BY: FMBC Panel

CLASS A
66.40 Navarre
63.30 Wewahitchka

CLASS AA
79.60 Woodham

CLASS AAA
88.70 Pensacola
85.65 Washington
80.10 Pine Forrest

CLASS AAAA
94.65 Escambia
81.30 Foley

Thanks to Richard Quinttus for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Florida: Trojan Tournament of Bands, 
       Naples (Lely HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Bronze Division
89.00 Lehigh (DM, Auxiliary, Brass, Music)
78.88 North Fort Myers (Perc, WW)
72.75 Port St. Lucie Centenial West
72.50 Miami Beach 

Silver Division
93.88 Mariner (Auxiliary, WW, Brass, Music)
86.25 Cypress Lake (DM)
79.25 Sunset
79.00 Cape Coral (Perc)
76.50 Immokalee

Gold Division
96.25 Vero Beach (DM, Perc, WW, Brass, Music)
89.38 Charlotte
84.50 Coral Springs (Auxiliary)
84.50 Fort Myers
84.13 Gulf Coast

Thanks to Richard Quinttus for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Illinois: IL State HS Marching Band 
       Championships, Normal (ISU)
JUDGING BY: Not Specified

1A-----------
1. Monticello (winds, perc, crowd appeal, GE)
2. Dakota (aux)
3. Watseka

2A-----------
1. Illinois Valley Central (winds, crowd, GE)
2. Herscher
3. Mater Dei (perc, aux)

3A-----------
1. Lemont Township (winds, perc, crowd, GE)
2. Morton (aux)
3. Washington Community

4A------------
1. Marian Catholic (winds, aux, GE)
2. Normal Community West (perc)
3. Wheaton North
Thorton Fractional South (crowd)

5A------------
1. Wheaton Warrenville South (winds, GE)
2. Victor J. Andrew (perc, aux)
3. Plainfield
O'Fallon (crowd)

6A------------
1. Lake Park (winds, perc, GE)
2. Lincoln-Way Community (aux)
3. Warren Township
Naperville North (crowd)

FINALS
89.05 Lake Park
88.10 Marian Catholic
86.00 Lincoln-Way
79.50 Wheaton Warrenville South
78.80 Normal Comm. West
78.65 VJ Andrew
76.45 Naperville North
76.00 Plainfield
75.55 United Twp
75.45 Lemont Twp
74.05 Warren Twp
71.95 IVC
65.75 Monticello

Thanks to Melinda Walton for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Indiana: ISSMA State Finals, 
       Indianapolis (RCA Dome)
JUDGING BY: Mixed Panel

Class A
92.00 Lawrence Central (Indianapolis)
91.30 Homestead (Fort Wayne)
90.85 Carmel
90.35 Center Grove (Greenwood)
89.65 F.J. Reitz (Evansville)
87.05 Penn (Mishawaka)
86.45 Castle (Newburgh)
86.25 Highland (Anderson)
85.70 Ben Davis (Indianapolis)
85.05 Northrop (Fort Wayne)

Class B
1 Northview (Brazil)
2 Greenwood
3 Concord (Elkhart)
4 Avon
5 Jasper
6 Bloomington North
7 Chrysler (New Castle)
8 Brownsburg
9 Goshen
10 East Noble (Kendallville)

Class C
1 Angola
2 North Harrison (Ramsey)
3 Gibson Southern (Fort Branch)
4 Lewis Cass (Walton)
5 New Palestine
6 Russiaville Western
7 Tell City
8 Twin Lakes (Monticello)
9 Corydon Central
10 Maconaquah (Bunker Hill)

Class D
1 Paoli
2 Winchester
3 Orleans
4 Fairfield (Goshen)
5 Pioneer (Royal Center)
6 Woodlan (Woodburn)
7 Knox
8 North Posey (Poseyville)
9 Rising Sun
10 Hanover Southwestern

Thanks to David Holscher for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Kentucky: KMEA East AAA Quarterfinals, 
       Campbell Co. HS
JUDGING BY: KMEA Panel

94.00 Harrison Co.*
92.60 GRC*
88.00 Shelby Co.*
87.90 Boyle Co.*
87.50 Green Co.*
85.00 Cumberland Co.*
84.90 Russell Co.*
84.05 Simon Kenton*

82.55 Bourbon Co.*
82.20 North Laurel*
80.50 Mason Co.*
79.80 Holmes
76.40 South Laurel

*Denotes Distinguished Rating

Top 8 bands qualified for State Semifinals

Thanks to Greg Jenkins for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Kentucky: KMEA East AA Quarterfinals, 
       Lexington (Tates Creek HS)
JUDGING BY: KMEA Panel

Bands Advancing to October 31 Semi-finals
Adair County +
Dixie Heights +
Grant County +
Madison Central +
Mercer County +
Nicholas County +
Paris +
Russell +

Participating bands not advancing to semi-finals
Greenup County
Powell County
Ryle +
Pike Central
Scott +
Shelby Valley
Pulaski County
Anderson County +
Conner +
Lawrence County +
Bryan Station +

+ indicates distinguished (superior) rating

Thanks to Mike Reeves for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Kentucky: KMEA East A Quarterfinals, 
       Erlanger (Lloyd Memorial HS)
JUDGING BY: KMEA Panel

91.15 Hazard
89.70 South Oldham
88.50 East Jessamine
87.35 Beechwood
86.65 Lloyd 
86.10 Dayton
85.80 West Jessamine
83.55 Estill County
9.  Corbin +
10. Somerset +
11. Williamstown +
12. Harrodsburg +
13. Carroll County +
14. Raceland +
15. Ludlow
16. Middlesboro
17. Owen County
18. Cumberland
19. Clay County
20. Rowan County
21. Casey County
22. Johnson Central

The top eight bands advance to Semi-finals in
Bowling Green, KY on October 31.

+ indicates distinguished rating

Thanks to B. Bradshaw for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Kentucky: KMEA West AAA Quarterfinals, 
       Hopkinsville
JUDGING BY: KMEA Panel

Class AAA Regional Finalists
93.40 Elizabethtown
92.65 Muhlenberg North
90.90 Daviess Co.
89.00 Apollo
88.00 Ohio Co.
84.60 Hopkinsville 
83.05 Hart Co.
82.65 Christian Co.

Thanks to Daniel Shelby for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Kentucky: KMEA West AA Quarterfinals, 
       Central Hardin HS
JUDGING BY: KMEA Panel

92.50 Taylor Co.* (Semifinals)
88.10 Calloway Co.* (Semifinals)
85.10 Murray* (Semifinals)
84.30 Logan Co.* (Semifinals)
82.00 Allen Co./Scottsville* (Semifinals)
81.10 LaRue Co.* (Semifinals)
81.00 Washington Co.* (Semifinals)
79.50 Lone Oak (Semifinals)
79.40 Reidland
79.30 Butler Traditional
78.30 Heath
77.90 Barren Co.
75.60 Russellville
75.10 Muhlenburgh South
73.80 Nelson Co.
71.60 Bullitt Central
71.50 Owensboro Sr.
71.30 McLean Co.
70.60 Lyon Co.
69.60 Ballard Memorial
67.60 Warren Central
65.00 Hancock Co.

*Denotes Distinguished Rating

Top 8 bands qualified for State Semifinals

Thanks to Skynyrd385@aol.com for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Maryland: Maryland State Championship 
       (Tournament of Bands), Towson
JUDGING BY: National Judges Association

Group 1 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
87.40 Northern Garrett (Music)
87.20 Col. Richardson (Perc,Aux)
84.25 Westmar (DM)
82.25 Lackey
80.50 Chesapeake
76.20 Northeast
72.85 West Lake
69.85 North Harford
69.55 Calvert
68.30 Perryville
66.90 Kent County

Group 2 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
90.15 South Carroll (Music,Perc,DM)
86.85 Southern Garrett
86.50 Walkersville (Aux)
85.70 Annapolis Christian
85.50 Thomas Stone
82.60 Leonardstown
81.85 Brunswick HS
80.35 Middletown, MD
80.05 Old Mill
79.25 Fallston
78.25 Great Mills
77.90 Frederick
77.70 McDonough
77.60 Arundel
76.45 Elkton
76.45 Long Reach

Group 3 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
92.65 Allegany (Music,Aux)
91.55 Liberty (Perc,DM)
86.50 Gov. Thomas Johnson
78.40 South Hagerstown
77.85 Patuxent
76.60 Rising Sun
75.85 Parkside
70.25 Paint Branch
68.15 Meade HS

Group 4 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
92.50 Westminster (Music,Perc,DM)
88.25 Urbana
87.85 Williamsport, MD  (Aux)
86.75 Severna Park
84.15 North Hagerstown
82.25 Broadneck
82.05 Linganore
77.35 River Hill

Thanks to Dale Rider for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Michigan: MCBA Contest, Westland (John Glenn HS)
JUDGING BY: Not Specified

Flight 1
90.90 Plymouth-Canton
77.80 Troy Athens
70.55 Saginaw Heritage
65.55 Carman-Ainsworth
59.60 Wayne Memorial
58.30 Livonia Stevenson
56.60 Grand Blanc

Exhib - Westland John Glenn

Thanks to Jerilyn Neeme for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Mississippi: WGI Friendship Cup Regional, 
       Jackson (Newell Field)
JUDGING BY: WGI Panel

FINALS:
92.65 Tate HS (Auxiliary)
88.45 Comeaux HS
85.00 Forest Hill HS
84.75 Pearl HS
84.20 Harrison Central HS (Percussion)
83.55 LaFayette HS
79.20 Clinton HS
79.00 Kosciusko HS
77.35 Quitman HS
76.00 Brandon HS
72.15 New Iberia HS
70.65 Evangelical Ch. HS
69.00 Northside HS

Thanks to Quincy Nguyen for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Missouri: Greater St. Louis Marching Band 
       Festival, St. Louis (TWA Dome)
JUDGING BY: National Judges Association

BLUE DIVISION - - - - - - - - - - - - - - - - -
79.0 Northwest (Marching, Aux)
78.4 Riverview Gardens (Perc)
77.7 Owensville (Music)
75.4 Parkway North
73.0 Park Hills Central
72.7 Marquette
72.3 Fox
66.1 Troy-Buchanan
63.8 Winchester
56.1 Crystal City
50.7 Civic Memorial
42.6 East Alton

RED DIVISION  - - - - - - - - - - - - - - - - -
87.9 Murphysboro (Marching)
84.6 Cape Central (Music)
78.7 Poplar Bluff 
78.6 Windsor (Perc)
76.4 Columbia Rock Bridge (Aux)
75.9 Waterloo
73.4 Lafayette
70.6 Warrenton
70.2 Saint Charles
70.1 Granite City
68.2 Salem
64.7 Sparta

SILVER DIVISION - - - - - - - - - - - - - - - -
87.6 Oakville (Marching)
86.8 Saint Charles West (Aux, Perc)
85.0 Lindbergh (Music)
84.4 Milan
81.4 Parkway Central
80.9 Wentzville
78.1 Washington
76.3 Branson
76.1 North County
74.8 Francis Howell Central
71.0 Webster Groves
69.4 Sullivan

GOLD DIVISION - - - - - - - - - - - - - - - - -
88.1 Parkway West (Marching)
85.7 Francis Howell (Music, Aux, Perc)
85.3 Parkway South
84.1 Willard
82.6 Newton
81.1 Camdenton
80.1 Alton
79.3 Blue Springs South
76.6 Francis Howell North
74.5 Hillcrest
74.3 Farmington
71.9 Rockwood Summit

Thanks to Kevin Stockman for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Nevada: Bands of America Regional, 
       Las Vegas (UNLV)
JUDGING BY: BOA Panel

PRELIMS
Class A
No Class A participants

Class AA
85.75 Blackfoot HS (Music, Visual, GE)

Class AAA
87.70 Etiwanda HS (GE)
86.40 Valley View HS (Visual)
83.50 Fountain Valley HS (Music)
82.05 Bear Creek HS
82.05 Diamond Bar HS
80.95 Clovis West HS
80.85 Central Valley HS
80.65 American Fork HS
79.85 Upland HS
76.95 Rancho Buena Vista HS
74.40 Ramona HS
73.75 Gilbert HS
72.90 Davis HS
72.90 Las Vegas HS
71.00 Green Valley HS
65.40 West Jordan HS
64.35 Canyon Springs HS
62.75 Silverado HS
61.05 Eldorado HS
60.95 Durango HS
54.15 Bountiful HS
47.20 Basic HS
46.40 Buena HS
43.25 Mojave HS

FINALS
89.15 Etiwanda HS (Music, Visual, GE)
86.60 Valley View HS
82.10 Fountain Valley HS
80.75 Central Valley HS
79.95 Clovis West HS
79.70 Diamond Bar HS
77.55 Bear Creek HS
77.45 Upland HS
77.40 Rancho Buena Vista HS
76.25 American Fork HS

Thanks to Quincy Nguyen for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: New Jersey: Tournament of Bands, 
       Cape May Courthouse (Middle Township HS)
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I
79.05 Pleasantville HS, NJ
78.50 Pennsville Memorial HS, NJ
77.05 Pitman HS, NJ

GROUP II
91.50 Triton HS, NJ
83.35 Sterling HS, NJ
80.25 West Deptford HS, NJ
79.05 Bridgeton HS, NJ

GROUP III
90.50 Absegami HS (Absecon), NJ
90.05 Wilson HS (West Lawn), Pa.
82.85 Eastern HS, NJ
75.60 Williamstown HS, NJ

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: New Jersey: Tournament of Bands, 
       Boonton (Boonton HS)
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I
91.00 Governor Livingston HS (Berkley Heights), NJ
85.40 Jefferson Township HS (Oak Ridge), NJ

GROUP II
84.10 South Plainfield HS, NJ

GROUP III
82.45 Vernon HS, NJ

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: New York: NY State Field Band Conference, 
       East Syracuse (East Syracuse-Minoa HS)
JUDGING BY: NY State Federation of Contest Judges

CLASS A
84.24 Marcus Whitman HS (Rushville), NY
82.38 Mahopac HS, NY
82.20 Northwestern HS (Albion), PA
79.56 Binghamton HS, NY

CLASS AA 
88.10 Phoenix HS, NY
87.29 Sachem HS, NY
85.02 Copiague HS, NY
84.96 Central Square HS, NY

CLASS AAA
00.00 East Syracuse-Minoa HS, NY (Exhib)

CLASS AAAA
91.19 New Hartford HS, NY

NATIONAL CLASS
95.21 Norwalk HS, CT
92.33 Arlington HS, NY

Thanks to Matthew Benton for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Ohio: 25th Annual Newark Marching Band 
       Invitational, Newark
JUDGING BY: OMEA Panel

Class AA
1 Grove City* (Grand Champ, Music, Marching, GE)
2 Dublin Scioto*
3 Reynoldsburg*
4 Watterson* (Guard)

Class A
1 Lexington*
2 River View*
3 Louisville*
4 Hilliard Darby* (Perc)
5 Marysville*

Class B
1 London* (Marching)
2 Highland* (GE)
3 Fredericktown*
4 Coshocton* (Music, Perc)
5 Portsmouth West
6 Licking Valley (Guard)
7 Heath
8 Johnstown

Class C
1 Nelsonville-York

* indicates superior rating

Morehead State University performed in exhibition

Thanks to Randall Lamb for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Ohio: WGI Friendship Cup Regional, 
       Kings Mills (Galbreath Field)
JUDGING BY: WGI Panel

Prelims
Class A
68.50 Indian Hill (All captions)
64.10 A.A. Stagg
62.00 Chaminade-Juliene    
55.?? Miami East 

Class AA
82.55 Boone County (Music, Perc)
82.40 Miamisburg
81.50 Kings (Marching, Effect, Aux)
78.20 Colerain
76.10 Beavercreek
69.70 Kenowa Hills
65.80 Mason 

Class AAA
89.65 Centerville (All captions)
84.20 Fairborn 
83.70 Northmont

Finals
92.55 Centerville (All captions)
88.60 Fairborn   
86.90 Northmont    
85.15 Boone County    
81.45 Miamisburg   
80.35 Kings  
74.45 Colerain   
74.25 Beavercreek 
67.30 Indian Hill
63.50 Kenowa hills 
61.05 A.A. Stagg    
60.60 Mason

Thanks to Christian Craddock for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Oregon: Pacific Coast Invitational,
       Salem (Sprague HS)
JUDGING BY: NWMBC Panel

PRELIMS
Class A-60
68.2 McKay (Music, Marching, Perc)
67.4 Richland (GE, Auxiliary)
63.3 Wilsonville
58.2 Tahoma
 
Class A-90
69.3 Kamiakin (Music, GE)
68.0 Willamette (Marching, Perc, Auxiliary)
60.8 Roseburg
58.1 Lebanon
58.0 Wilson
 
Class AA
80.9 North Salem (Music, Marching-tie, Auxiliary)
79.9 McNary (Marching-tie, GE, Perc)
 
Class AAA
90.3 Grants Pass (All captions)
87.3 Centennial
83.0 Mountain View
80.4 Westview
77.3 Skyview
76.1 South Salem
 
FINALS
92.00 Grants Pass (All captions)
88.65 Centennial
85.40 Mountain View
82.85 Westview
82.45 North Salem
81.55 McNary
77.75 Skyview
77.50 South Salem
69.75 Kamiakin
68.15 McKay
67.35 Willamette
66.15 Richland

Thanks to Norm Miller for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Pennsylvania: Cavalcade of Bands, 
       Shillington (Governor Mifflin HS)
JUDGING BY: Not Specified

INDEPENDENCE CONFERENCE
88.00 Plymouth-Whitemarsh HS (Plymouth-Meeting), Pa.
84.40 Annville-Cleona HS, Pa.
82.65 Conrad Weiser HS, Pa.

AMERICAN CONFERENCE
86.85 Ephrata HS, Pa.
85.15 Palmyra HS, Pa.
80.15 Garnet Valley HS, Pa.

YANKEE CONFERENCE
93.20 Reading HS, Pa.
90.70 Daniel Boone HS, Pa.
89.30 Owen J. Roberts HS, Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Pennsylvania: Cavalcade of Bands, 
       Hanover (South Western HS)
JUDGING BY: Not Specified

INDEPENDENCE CONFERENCE
84.45 York Catholic HS, Pa.

AMERICAN CONFERENCE
89.45 Lancaster Catholic HS, Pa.

YANKEE CONFERENCE
92.20 Lampeter-Strasburg HS, Pa.
92.10 Manheim Township HS, Pa.
91.10 Spring Grove HS, Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Pennsylvania: Cavalcade of Bands, 
       Upper Dublin (Upper Dublin HS)
JUDGING BY: Not Specified

INDEPENDENCE CONFERENCE
80.30 Archbishop Wood HS (Warminster), Pa.
77.00 Wissahickon HS, Pa.

AMERICAN CONFERENCE
85.60 Central Bucks West HS, Pa.
80.65 Upper Perkiomen HS, Pa.
80.00 Saucon Valley HS, Pa.

YANKEE CONFERENCE
92.20 Upper Moreland HS, Pa.
80.70 Pennridge HS, Pa.

Exhibition: Sandy Run Middle School

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Catasauqua (Catasauqua HS)
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I
89.70 Norristown Area HS, Pa.
81.30 Milton Hershey HS, Pa.

GROUP II
93.05 Lake Lehman HS (Lehman), Pa.
88.55 Big Spring HS, Pa.
81.75 Thomas McKean HS (Wilmington), De.
79.00 Allentown Central Catholic HS, Pa.
78.20 Chichester HS, Pa.

GROUP III
92.20 Mechanicburg HS, Pa.
88.10 Parkland HS (Orefield), Pa.
87.90 Lower Dauphin HS (Hummelstown), Pa.
85.55 Emmaus HS, Pa.

GROUP IV
91.05 Redland HS (Lewisberry), Pa.
84.85 Shamokin HS, Pa.
82.25 Berwick HS, Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Ridley Park (Ridley HS)
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I
92.45 Henderson HS (West Chester), Pa.
91.30 Pittston Area HS, Pa.
86.60 Delone Catholic HS (McSherrystown), Pa.
82.05 Penncrest HS (Media), Pa.

GROUP II
87.50 Haverford HS, Pa. - tie
87.50 Warwick HS (Lititz), Pa. - tie
84.25 Glasgow HS, De.
81.70 Sun Valley HS (Aston), Pa.

GROUP III
89.35 Archbishop Ryan HS (Philadelphia), Pa.
89.10 Bensalem HS, Pa.
83.20 Lake Forest HS, De.

GROUP IV
90.65 Clearview HS (Mullica Hill), NJ
90.55 Washington Township HS (Sewell), NJ
90.50 Upper Darby HS, Pa.
88.25 Coatesville HS, Pa.
85.15 Caesar Rodney HS (Camden), De.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Lock Haven (Lock Haven HS)
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I
92.95 Central Martinsburg HS, Pa.

GROUP II
82.50 Jersey Shore HS, Pa.
81.70 Brockway HS, Pa.

GROUP III
85.85 Mifflinburg HS, Pa.
82.35 Hughesville HS, Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Williamsport (Williamsport HS)
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I
92.30 Central Martinsburg HS, Pa.
89.10 Hanover HS, Pa.
80.05 Loyalsock Area HS (Williamsport), Pa.
79.55 Penns Valley HS (Spring Mills), Pa.
78.95 Upper Dauphin HS, Pa.
78.65 Lock Haven HS, Pa.

GROUP II
83.95 Mount Carmel HS, Pa.
82.80 Northern HS (Owings), Md.
79.40 Tyrone Area HS, Pa.
79.30 Jersey Shore HS, Pa.
78.15 Lewistown HS, Pa.
74.60 Montoursville, Pa.

GROUP III
87.70 Montrose Area HS, Pa.
87.00 Middletown HS, Pa.
86.50 Bellefonte HS, Pa.
79.60 Williams Valley HS (Tower City), Pa.
77.60 DuBois HS, Pa.
73.35 Mahanoy Area HS, Pa.

GROUP IV
94.75 Pocono Mountain HS (Swiftwater), Pa.
93.00 Shikellamy HS (Sunbury), Pa.
91.30 Carlisle HS, Pa.
90.30 Northern York HS (Dillsburg), Pa.
88.45 Manheim Central HS, Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Pittsburgh (Avonworth HS)
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I
81.50 Serra Catholic HS, Pa.

GROUP II
82.15 Indian Creek HS (Wintersville), Oh.
79.85 Elk County Christian HS, Pa.

GROUP III
75.45 Karns City HS, Pa.

GROUP IV
91.45 Wadsworth HS, Oh.
85.80 Greater Latrobe Area HS, Pa.

Exhibition: Clairton HS, Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Pittsburgh (Baldwin HS)
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I
81.25 Fairview HS, Pa.
80.70 Westmont-Hilltop HS, Pa.

GROUP II
83.00 Indian Creek HS (Wintersville), Oh.
79.45 South Park HS, Pa.
77.45 Avonworth HS, Pa.
73.15 California Area HS, Pa.
71.10 Martin's Ferry HS, W Va.

GROUP III
87.20 Steel Valley HS, Pa.
86.75 Elizabeth-Forward HS, Pa.
85.65 Deer Lakes HS (Russelton), Pa.
82.10 Riverside HS, Pa.
80.75 McGuffey HS, Pa.
79.70 Greensburg-Salem HS, Pa.
76.15 Carrick HS, Pa.
75.55 Karns City HS, Pa.
75.30 Ellet HS (Akron), Oh

GROUP IV
92.60 Wadsworth HS, Oh.
86.40 Penn-Trafford HS, Pa.
85.85 Greater Latrobe Area HS, Pa.
83.85 University HS (Morgantown), W Va.
78.60 Preston County HS, W Va.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Davidsville (Conemaugh Township HS)
JUDGING BY: National Judges Association

GROUP I
87.60 Windber HS, Pa.
81.15 Berkley Spring HS, W Va.
79.25 Bedford HS, Pa.

GROUP II
88.90 Central Cambria HS (Ebensburg), Pa.
69.70 Berlin-Brothers Valley HS, Pa.

GROUP III
88.80 Bellwood-Antis HS, Pa.

GROUP IV
89.75 Keyser HS, W Va.
85.50 Somerset HS, Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Tennessee: Cheatham County Central 
       Marching Invitational, Ashland City
JUDGING BY: Assembled Panel

Division A
1 Macon County (Perc, Guard, Solo)
2 Waverly Central
3 Trousdale
4 Livingston Academy
5 JoByrns

Division AA
1 Stewart County
2 Portland (Spirit)
3 Hickman County
4 Montgomery Central (DM)

Small Division Champion - Macon County 91.0

Division AAA
1 Goodpasture (Solo)
2 Clarksville NorthWest
3 Kenwood

Division AAAA
1 Glencliff
2 Clarksville HS
3 Clarksville NorthEast
4 Spring Hill

Division AAAAA
1 Franklin  (Perc, Guard, DM)
2 Lebanon

Large Division Champion & Grand Champion -
  Franklin 95.0

Thanks to Dave Taylor for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Tennessee: Music City Invitational, 
       Nashville (McGavock HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

FINALS
Class A
1 North Hardin, KY (Guard, Perc)
2 John Overton, TN
3 Columbia Central, TN

Class B
1 Madisonville North Hopkins, KY (DM)
2 LaVergne, TN
3 Glasgow, KY

Class C
1 West Point
2 Father Ryan
3 Hunters Lane

Class D
1 Harpeth
2 Hillsboro
3 Page

Exhibition: McGavock, TN
Small Class Champion: West Point
Large Class Grand Champion: North Hardin, KY

Thanks to Dave Taylor for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Texas: UIL Area F Marching Contest, 
       Alief
JUDGING BY: Assembled Panel

The following bands advance to the state level

3A
Barbers Hill HS
Sealy HS

5A
Langham Creek
Pearland
Clements
Kingwood
Clear Creek

Thanks to Michael Dick for this information.

DATE: Saturday, October 24, 1998
EVENT: Washington: WGI Friendship Cup Regional, 
       Everett (Festival of Puget Sound)
JUDGING BY: WGI Panel

FINALS
84.10 Sunset HS
81.20 Kamiak HS
79.05 Aloha HS
78.65 Mead HS
77.50 Cascade HS
73.35 Ferris HS (Percussion)
72.80 Mariner HS
71.90 Auburn HS
69.80 Ferndale HS (Auxiliary)
69.75 Newport HS
68.30 Fruitland HS
62.20 Turnwater HS

Thanks to Quincy Nguyen for this information.


Home | Events | Links | Resources | Marching Band News | Marching Band Photos | Band Fundraisers | Site Map | Contact Us

Provided as a service to the marching community.
Copyright © 1996-2013 Ken Martinson. All rights reserved.
Marching.com™ and the Marching.com Resource Directory™ are trademarks of Ken Martinson.