Selection Menu



Google
Marching.com
Entire Web



- - - - - - - - - - -
Events & Scores: The Marching Band Event Registry

- - - - - - - - - - -
These archived pages are kept online as a service to marching band fans seeking historical marching band contest scores. Visit the Marching.com Events section for current year event information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: California: Bonitafest Parade, Bonita
JUDGING BY: SCSBOA

High School Bands
85.70 Chula Vista HS (DM)
84.20 Montgomery HS (San Diego) (Aux)
80.70 Eastlake HS (Chula Vista)
80.70 Jurupa Valley HS (Mira Loma)
80.30 Grossmont HS (La Mesa)
78.90 Hilltop HS (Chula Vista)
78.90 Mar Vista HS(Imperial Beach)
75.40 Castle Park HS (Chula Vista)

Junior High School Bands
73.20 Memorial Academy (San Diego) (DM)
Christian (El Cajon) (Aux)

Thanks to Dennis Rodda for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Indiana: Avon Invitational, Avon (Avon HS)
JUDGING BY: Not Specified

CLASS A
72.00 Homestead (Music, March, GE, Perc, Guard)
67.55 Lawrence North (DM)
53.35 Hamilton Southeastern

Participation: 
Terre Haute North
Terre Haute South
Decatur Central

CLASS B
70.05 Greenwood (March, GE, Guard)
67.25 Jasper (Music, Perc)
61.60 Anderson Highland

Participation:
Plainfield
Owen Valley
Mooresville
Highland, IN (DM)

CLASS C
54.45 New Palestine (GE, Perc, Guard)
53.80 Norwell (Music, March, DM)
46.70 Lebanon

Participation:
Danville

CLASS D
53.05 Tri-West (Music, GE)
50.70 Clay City (March, Perc)
49.25 Fountain Central (Guard)

Participation:
North Putnam (DM)
Eastern
Clinton Prairie
Monrovia

Thanks to Kristin Childers for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Indiana: Castle Invitational, Newburgh 
       (Castle HS)
JUDGING BY: Not Specified

Class A
73.40 Henderson County, KY (Perc)
68.80 Bedford-North Lawrence (Guard, PitCrew)
64.45 Harrison (DM)

Class B
81.65 Madisonville North Hopkins, KY (Perc, Guard)
75.85 Bloomington North
71.30 Vincennes Lincoln
70.85 Evansville North (DM, PitCrew)
64.90 Evansville Central
58.80 Boonville

Class C
1 Gibson Southern (Perc, Guard)
2 Heritage Hills
3 North Posey
Pike Central (DM)
Mt. Vernon (PitCrew)

Class D
1 Southridge (Perc, Guard, PitCrew)
2 Orleans (DM)
3 Forest Park

MUSIC: Madisonville North Hopkins, KY
MARCHING: Madisonville North Hopkins, KY
GE: Madisonville North Hopkins, KY
GRAND CHAMPION: Madisonville North Hopkins, KY

Thanks to Kristin Childers for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Indiana: Evansville Invitational, Evansville 
       (Evansville Central HS)
JUDGING BY: Not Specified

Class A
1 Castle (Perc, Guard)
2 Harrison (DM)
3 Bed-North Lawrence

Class C
1 Gibson Southern (Perc, Guard)
2 Heritage Hills
3 North Posey
Pike Central (DM)

Class D
1 South Spencer (Perc, DM)
2 Forest Park
3 Southridge (Guard)

GUARD: Castle
PERCUSSION: Castle
MUSIC: Castle
MARCHING: Castle
GE: Castle
GRAND CHAMPION: Castle

Thanks to Kristin Childers for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Iowa: 20th Marion Marching Invitational, 
       Marion
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS 1A
46.8 Central City

CLASS 2A
64.2 Eddyville

CLASS 3A
75.0 Crestwood (Guard, Perc, DM)
74.4 Charles City
71.9 Independance
64.4 Keokuk
59.3 Oelwein
56.8 West Delaware

CLASS 4A
81.5 Valley - West Des Moines (Guard, Perc)
80.2 Oskaloosa (DM)
71.5 Prarie - Cedar Rapids
63.9 Lin-Mar
61.5 Kennedy - Cedar Rapids

GUARD: Valley - West Des Moines
PERCUSSION: Valley - West Des Moines
DRUM MAJOR: Crestwood
OVERALL CHAMPION: Valley - West Des Moines

Thanks to Terry Montgomery for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Kentucky: Bands of America Regional Championship, 
       Louisville (Cardinal Stadium) 
JUDGING BY: BOA Panel

FINALS 
81.30 Northmont HS, OH (GE)
81.10 Lawrence Central HS, IN (Music, Visual)
79.45 Alan C. Pope HS, GA 
78.20 Carmel HS, IN 
77.10 Center Grove HS, IN 
76.95 North Hardin HS, KY 
72.40 Harrison County HS, KY 
70.90 James F. Byrnes HS, SC 
67.55 Lake Central HS, IN 
65.75 Male HS, KY 

Thanks to LCFH1617@aol.com for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Kentucky: Bryan Station High School Festival, 
       Lexington (Bryan Station HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A
1 Nicholas County + (Aux, Perc)
2 South Oldham
3 Russell High School

Class AA Small
1 Adair County + (Aux, Perc)
2 Larue County +
3 Conner

Class AA Large
1 Madison Central + (Perc)
2 Apollo High School + (Aux)
3 Russell County

Class AAAA
1 Tates Creek +
2 Lafayette + (Aux, Perc)

FINALS
1 Tates Creek + (Music, Visual, Music Eff, Visual Eff)
2 Adair County +
3 Lafayette +
4 Madison Central +
5 Nicholas County +
6 Larue County +
7 Apollo +
8 South Oldham

+ Dentoes Distinguished Rating

GRAND CHAMPION: Tates Creek
RESERVE GRANK CHAMPION: Adair County

Thanks to Jonathan Harrison for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Kentucky: Cumberland Falls Marching Band 
       Classic, Corbin (Corbin HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A1
1 Harlan HS (Guard, Perc)
2 Leslie Co. HS
3 McCreary Central HS

Class A2
1 Knox Central HS (Guard, Perc)
2 Middlesboro HS
3 Metcalfe Co. HS

Class A3
1 Estill Co. HS *
2 Harrodsburg HS (Guard)
3 Dayton HS (Perc)

Class A4
1 East Jessamine HS * (Perc)
2 Williamstown HS *
3 Pleasure Ridge Park HS * (Guard)

Class AA
1 South Laurel HS * (Guard, Perc)
2 Powell Co. HS

Class AAA
1 Lenoir City HS *
2 North Laurel HS * (Guard, Perc)

PERCUSSION - North Laurel HS
GUARD - Pleasure Ridge Park HS
DIRECTOR'S TROPHY (4th overall) - Lenoir City HS
MAYOR'S TROPHY (3rd overall) - Pleasure Ridge Park HS
RESERVE GRAND CHAMPION - Williamstown HS
GRAND CHAMPION - East Jessamine HS

Thanks to Jeremy Cheek for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Kentucky: Danville Admirals' Showcase of 
       Bands, Danville (Danville HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A
74.50 Lee Co. (All Captions)
71.08 Lexington Christian Academy

Class AA
81.92 Marion Co. (Music, Visual)
80.92 Mercer Co. (GE, Perc)
79.42 Anderson Co. (Guard)

Class AAA
78.67 Eastern (All Captions)
70.33 Mason Co.
65.83 Holmes
65.00 Seneca

Class AAAA
84.67 Paul Laurence Dunbar (All Captions)
81.25 Allen Co.-Scottsville

MUSIC - Paul Laurence Dunbar
VISUAL - Marion Co.
GE - Paul Laurence Dunbar
RESERVE GRAND CHAMPION - Marion Co.
GRAND CHAMPION - Paul Laurence Dunbar

Thanks to culp.ma@pg.com for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Kentucky: Hancock Co. Marching Festival, 
       Hawesville (Hancock Co. HS)
JUDGING BY: Not Specified

89.30 Madisonville North Hopkins (Perc)
85.90 Henderson County
80.90 Owensboro Senior
80.15 Hopkins County Central
77.80 Owensboro Catholic
75.60 McLean County
72.30 Providence

Reserve Grand Champion - Henderson County
Grand Champion - Madisonville North Hopkins

Thanks to Kristin Childers for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Kentucky: Heath's March for the Gold, 
       West Paducah (Heath HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A-1
78.55 Lyon Co. (Guard, Perc)
70.80 Ballard Memorial
66.15 Crittenden Co.

Class A-2
84.80 Trigg Co. (Guard)
63.10 Massac Co., IL (Perc)
56.50 Livingston Central

Class AA
85.60 Lone Oak (Guard, Perc)
80.40 Reidland
63.00 Graves Co.

Class AAAA
83.75 Marshall Co. (Guard, Perc)

GUARD - Lone Oak (94)
PERCUSSION - Lone Oak (83)
BRONZE CHAMPION - Marshall Co.
SILVER CHAMPION - Trigg Co.
GOLD CHAMPION - Lone Oak

Thanks to Kristin Childers for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Kentucky: Muhlenberg Classic, 
       Greenville (Muhlenberg North HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A
1 Breckinridge Co.* (all captions)
2 Hopkinsville
3 Union Co.
4 Caverna
5 Webster Co.

Class AA
1 Murray* (all captions)
2 Caldwell Co.*
3 Grayson Co.

Class AAA
1 Glasgow* (music, visual)
2 Green Co.* (GE)
3 Central Hardin* (guard)
4 Christian Co.* (perc)

PERCUSSION - Murray (90)
SPIRIT AWARD - Glasgow
GRAND CHAMPION - Murray

* Denotes a superior

Thanks to Kristin Childers for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Kentucky: Music in Motion Festival, 
       Erlanger (Lloyd Memorial HS)
JUDGING BY: Not Specified

Class A-1
76.60 Lewis Co.
68.00 Gallatin Co.
66.15 Bellevue

Class A-2
80.90 Ryle*
80.20 Dixie Heights*
80.10 Beechwood*
79.10 Scott

Class AAAA
86.60 Sycamore HS*
84.50 Mason HS*
77.80 Campbell Co.

* denotes distinquished rating

Finals cancelled due to rain.

Thanks to Deron Frye for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Kentucky: Rowan Co. Contest, 
       Morehead (Rowan Co. HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A-1
82.2 Raceland-Worthington (music, perc)
74.2 Greenup Co. (guard)
66.1 Fleming Co.

Class A-2
88.9 Campbellsville (music, guard, perc)
75.4 Boyd Co.

Class AA
84.2 Bourbon Co. (music)
83.3 Paris (guard)
82.9 Fort Thomas Highlands
82.5 Garrard Co. (perc)

RESERVE GRAND CHAMPION - Bourbon Co.
GRAND CHAMPION - Campbellsville

Thanks to Kristin Childers for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Kentucky: Stephen Foster Classic, 
       Bardstown (Bardstown HS)
JUDGING BY: KMEA Panel

PRELIMS
A-1
67.2 Owen Co
66.0 Edmonson Co.
61.6 Henry Co.
57.3 Waggener

A-2
85.7 Butler Traditional
84.1 Nelson Co.
72.2 Carroll Co.
68.0 Trimble Co.

A-3
90.5 Taylor Co.
87.5 Jeffersontown
77.6 West Jessamine

AA
84.8 Washington Co.
79.7 Barren Co.
69.1 Bullitt Central

AAA
92.6 Shelby Co.
91.9 Hart Co.


FINALS
91.8 Hart Co.
91.6 Shelby Co.
90.0 Taylor Co.
85.6 Washington Co.
80.0 Nelson Co.
76.9 Jeffersontown
71.0 Butler Traditional
56.7 Owen Co.

Thanks to Jeff Root and Kristin Childers for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Minnesota: Pursuit of Excellence, Marshall 
       (Southwest State Univ.)
JUDGING BY: Assembled Panel

PARADE
GOLD CLASS
75.6 Adrian
56.8 Rocori
56.7 Deubrook
54.6 Plankinton

CRIMSON CLASS
86.9 Pipestone-Jasper
72.7 Sioux City West
70.1 Murray County Central

NAVY CLASS
90.2 MOC-Floyd Valley

IVORY CLASS
90.3 Sioux Falls Lincoln


FIELD
CRIMSON CLASS
75.07 Pipestone-Jasper (Brass, Woodwinds, Battery, Music, GE)
73.30 Spirit Lake (Front Line, Guard)
59.47 Huron
56.07 Sioux City West (DM)
50.50 Rocori

NAVY CLASS
76.53 MOC-Floyd Valley (All Captions)

IVORY CLASS
78.10 Sioux Falls Lincoln

FIELD SWEEPSTAKES: Sioux Falls Lincoln

Thanks to Greg Asplund for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Minnesota: Waseca Marching Classic, 
       Waseca (Waseca HS)
JUDGING BY: Not Specified

PARADE
CLASS AA
73.8 Luverne
59.6 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva
57.7 Maple River
54.2 Chosen Valley

CLASS AAA
73.7 Saydel

CLASS AAAA
83.1 Champlin Park

PARADE SWEEPSTAKES: Champlin Park


FIELD
CLASS AA
68.7 Luverne

CLASS AAA
73.8 Brandon Valley
63.4 Saydel
54.8 Fridley

SELECT CLASS
55.1 Rochester Lourdes

CLASS AAAA
DIV I
72.8 Dowling (Horn Line)
64.1 South Saint Paul
60.6 Coon Rapids

DIV II
83.1 Irondale (DM, Perc, Aux)
76.1 Champlin Park
71.5 Blaine

FIELD SWEEPSTAKES: Irondale

FAN SPIRIT AWARD: Brandon Valley
HERB STREITZ SPIRIT AWARD: Brandon Valley
OVERALL SWEEPSTAKES (Parade & Field): Champlin Park

Thanks to Greg Asplund for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Missouri: Farmington Marching Invitational, 
       Farmington (Farmington HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

White Division
79.6 Potosi (Perc)
78.1 Windsor
73.2 DeSoto (Aux, DM)
70.8 North County

Black Division
74.4 Willard (DM)
74.1 Rockwood Summit (Perc, Aux)
73.6 Poplar Bluff
71.4 Rolla

Gold Division
85.7 Jefferson City (Perc)
81.2 Parkway West
80.2 Oakville
78.8 Francis Howell Central
Marquette (Aux)
Lindbergh (DM)

Thanks to Kevin Stockman for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: New York: New York State Field Band Conference 
       Competition, Medina (Medina HS)
JUDGING BY: NY State Federation of Contest Judges

SS3
70.29 Falconer HS, NY
68.75 Wellsville HS, NY

LS3
74.57 West Seneca West HS, NY
73.59 Lancaster HS, NY
73.54 Hilton HS, NY

LS2
82.36 Orchard Park HS, NY *tie
82.36 Jamestown HS, NY *tie
79.97 Auburn HS, NY

SS1
83.13 Medina HS, NY
81.13 Eastridge HS (East Irondequoit, NY)

Thanks to Matthew Benton for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: New York: Pageant of Champions (NYSFBC),
       Oswego (Oswego HS)
JUDGING BY: NY State Federation of Contest Judges

SS3
66.78 Homer HS, NY

LS3
75.94 Baldwinsville HS, NY
74.66 Central Square HS, NY
70 63 Union-Endicott HS, NY

SS2
74.14 Phoenix HS, NY
72.35 Johnstown HS, NY

SS1
81.16 Jordan-Elbridge HS, NY
80.99 East Syracuse-Minoa HS, NY

National
91.18 West Genesee HS (Camillus, NY)
89.98 Webster HS, NY
88.53 Cicero-North Syracuse HS, NY 
87.93 Liverpool HS, NY
(Exh) Oswego HS, NY

Thanks to Matthew Benton for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: North Carolina: Foard Band Classic, 
       Newton (Foard HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS A
65.00 Robbinsville (Majorette, DM, Marching, Music)
63.50 Maiden (Guard, GE)
62.00 South Stanly (Perc)

CLASS AA
83.10 Bandys (Marching, GE, Music)
80.00 Independence (DM, Perc, Guard)
66.20 Bessemer City

Class AAA
85.20 D.W. Daniel (All Captions)
80.60 Shelby

Class AAAA
93.10 East Lincoln (DM, Perc, GE, Music)
91.30 Central Cabarrus (Guard, Marching)

MUSIC - 36.50 East Lincoln
MARCHING - 28.00 Central Cabarrus
GE - 28.80 East Lincoln
DM - 95 D.W. Daniel
PERC - 92 East Lincoln
GUARD - 86 Central Cabarrus
GRAND CHAMPION - East Lincoln

Thanks to Ted Neely for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Pennsylvania: 21st Annual Autumn Classic, 
       Bradford (Bradford HS)
JUDGING BY: PA Federation of Contest Judges

CLASS A
51.40 Seneca (Perc, Guard, GE)
50.50 Northwestern (Music, Winds, Visual)
40.40 Otto-Eldred
35.35 Girard
33.40 Sheffield
33.20 Johnsonburg
32.05 Coudersport
28.30 Kane

CLASS AA
61.40 Corry (All Captions)
52.00 St. Marys
41.65 Keystone

CLASS AAA
66.50 Iroquois (Music, Winds, Perc, Guard, Visual-tie, GE)
61.15 Eisenhower (Visual-tie)
60.00 Youngsville
53.85 McDowell

OPEN CLASS
75.85 Harborcreek (All Captions)
70.45 General McClane

BOOSTER CLUB AWARD: Corry Music Boosters

Thanks to Jonah Thompson and Jcajna42@cs.com for this information.

DATE: Sunday, September 24, 2000
EVENT: New York: New York State Field Band Conference 
       Competition, Copiague (Copiague HS)
JUDGING BY: NY State Federation of Contest Judges

SS3
71.66 Deer Park HS, NY
66.18 Levittown HS, NY
64.55 Floral Park HS, NY

LS3
73.12 Brentwood HS, NY
73.03 Walt Whitman HS, NY
71.66 Mahopac HS, NY
(Exh) Copiague HS, NY

LS2
81.45 Sachem HS (Lake Ronkonkoma, NY)

Thanks to Matthew Benton for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Tennessee: Mid South Marching Festival, 
       Clarksville (Austin Peay State University)
JUDGING BY: Assembled Panel

SMALL CLASS
Class A
84.90 Ezell Harding TN
79.16 Paducah Tilghman KY

Class AA
92.830 White House TN (Guard, DM)
82.167 Father Ryan TN (Perc)
79.800 Antioch TN
79.167 Page (Franklin) TN
74.833 Clarksville Northwest TN

LARGE CLASS
Class AAAA
96.330 Oakland TN (Perc)
89.000 Franklin TN (DM)
85.667 Gibson County TN (Guard)

Small Div. Grand Champion - White House TN
Large Div. Grand Champion - Oakland TN
Overall Champion - Oakland TN

Thanks to John David Hazlett and Kim Bailey for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Tennessee: 25th Annual Milan Invitational 
       Marching Festival, Milan (Johnnie Hale Stadium)
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS A
82.3 West Carroll
76.0 Stewart County
75.0 Briarcrest
59.0 Riverside
57.0 Bruceton

CLASS AA
84.3 Huntingdon
79.5 Brighton
78.7 Dyersburg
78.3 McNairy Central
73.0 Southside

CLASS AAA
85.7 Northside
78.7 Chester County
68.7 Haywood County
67.3 Millington

CLASS AAAA
93.0 Houston (Perc, Guard)
90.0 Collierville
87.3 Bolton

Small Div. Grand Champion: West Carroll
Large Div. Grand Champion: Houston

Thanks to Richard Brown for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Tennessee: Ripley Marching Invitational, 
       Ripley (Ripley HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS A
83.00 Halls
74.33 Briarcrest
64.33 Riverside

CLASS AA
83.83 Dyer County
78.67 Westview
73.00 Covington

CLASS AAA
85.00 Dyersburg
83.00 Brighton  
78.33 Millington
67.00 Haywood County

CLASS AAAA
94.67 Houston (Perc)
93.50 Cordova (Guard)
87.67 Jackson Central Merry

Small Div. Grand Champion - Dyer County
Large Div. Grand Champion - Houston

Thanks to Jim Smith for this information.

DATE: Saturday, September 23, 2000
EVENT: Virginia: Virginia's Showcase of Bands, 
       Herndon (Herndon HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS A
71.600 Roanoke Rapids HS
69.800 South Lakes HS (Perc)
69.250 Chopticon HS
68.200 Falls Church HS
68.150 Broad Run HS (Visual Ensemble)
68.850 Stonewall Jackson HS (DM)
63.200 Page Co. HS

CLASS AA
75.025 Nottoway HS (DM [tie], Perc)
74.200 Fairfax HS (Visual Ensemble)
69.950 Brooke Point HS (DM [tie])
69.625 Hayfield Secondary School
66.420 Annandale HS
66.350 Loudoun Co. HS

CLASS AAA
77.650 McLean HS (DM, Visual Ensemble)
77.000 Mount Vernon HS
74.600 Heritage HS
74.350 West Potomac HS
74.350 West Springfield HS (Perc)
69.750 Park View HS
69.050 Loudoun Valley HS

CLASS AAAA
81.550 James Madison HS (DM)
81.500 Salem HS
79.250 W.T.Woodson HS (Visual Ensemble)
78.900 Great Bridge HS (Perc)
74.800 Thomas Jefferson HS
74.425 Chantilly HS
72.700 North Hagerstown HS

GRAND CHAMPION - James Madison HS

Thanks to Eric Hirt for this information.


Home | Events | Links | Resources | Marching Band News | Marching Band Photos | Band Fundraisers | Site Map | Contact Us

Provided as a service to the marching community.
Copyright © 1996-2013 Ken Martinson. All rights reserved.
Marching.com™ and the Marching.com Resource Directory™ are trademarks of Ken Martinson.