Selection Menu



Google
Marching.com
Entire Web



- - - - - - - - - - -
Events & Scores: The Marching Band Event Registry

- - - - - - - - - - -
These archived pages are kept online as a service to marching band fans seeking historical marching band contest scores. Visit the Marching.com Events section for current year event information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Alabama: Tennessee Valley Invitational Marching 
       Competition, Muscle Shoals (Muscle Shoals HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A
83.00 Sylvania (Drill Team, Soloist)
82.83 Lauderdale County (DM, Guard)
81.67 Meek (Perc)
63.00 Waterloo

Class AA-1
86.50 Chester County TN (Perc, Soloist)
85.33 Lexington (Majorette, Guard)
81.50 Collinwood TN
79.00 Hamilton (Drill Team)
72.00 West Limestone
71.67 Handley (DM)

Class AA-2
87.00 Brooks (Guard, Soloist)
85.00 Buckhorn
82.33 Wilson (DM, Drill Team)
82.00 Deshler (Majorette, Perc)
80.50 Clements
72.67 Madison Academy

Class AAA
85.00 Coffee (Majorette, Guard)
83.17 Hazel Green (Perc, Soloist)
81.17 Saks (DM, Drill Team)

Class AAAA
90.33 West Morgan (Majorette, Perc, Soloist)
89.67 Lawrence County TN (Guard)
83.50 East Limestone (DM, Drill Team)

Class AAAAA
94.83 Austin (Perc)
94.67 Tupelo MS (DM, Drill Team, Guard)
88.33 Bradshaw (Majorette, Soloist)

Most Entertaining Show - East Limestone
Grand Champion Band - Austin
Challenge Cup (Sweepstakes) - Tupelo MS

Thanks to utvolsfan2002@hotmail.com for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Arkansas: 3-State Marching Contest, 
       Huntsville (Huntsville Football Stadium)
JUDGING BY: Not Specified

FINALS
96.00 Siloam Springs, AR (Music, GE, Perc, Guard)
94.50 Mountain Home, AR (Marching)
94.07 Sallisaw, OK
89.70 Wagoner, OK
88.43 Hillcrest, Springfield, MO (DM)
70.90 Harrison, AR
67.00 Lincoln, AR
64.50 Spiro, OK
58.13 Prairie Grove, AR
53.13 Cedarville, AR

Thanks to Joel Sillavan for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: California: Artistry In Motion (SCSBOA), 
       Alta Loma (Etiwanda HS)
JUDGING BY: Not Specified

EVENING SHOW
Class AAA
79.90 Alta Loma
78.50 Liberty
73.75 Murrieta
70.95 Covina
68.85 Apple Valley
68.15 Hesperia

Class AAAA
82.15 Loara    
79.05 Glendora
72.90 La Canada
72.70 Martin Luther King
71.45 Santa Fe

Class AAAAA
83.50 Rancho Cucamonga
82.95 Valencia
77.60 Glen A. Wilson
74.80 Walnut

Class AAAAAA
84.40 Rubidoux
84.25 Los Altos
81.95 John W. North

Sweepstakes
Auxiliary - 87.5 Rancho Buena Vista
Percussion - 88.6 Loara
Visual - 180 Valencia
GE - 299.5 Rancho Buena Vista
Music - 393.0 Rancho Buena Vista
Band - 87.15 Rancho Buena Vista

Thanks to Rbvdir@cs.com for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: California: Claremont Field Tournament, 
       Claremont (Claremont HS)
JUDGING BY: SCSBOA

CLASS 2A
75.95 Charter Oak, Covina (Guard)
70.80 Yucca Valley
70.70 Northview, Covina
66.95 Gladstone, Covina
64.95 San Jacinto

CLASS 3A
84.05 Warren, Downey
81.95 Bonita, LaVerne
80.10 West Covina (Guard)
75.50 Mayfair, Lakewood
74.35 West, Torrance

CLASS 4A
79.80 Sierra Vista, Baldwin Park (Guard)
79.75 Ontario

CLASS 5A
74.25 Whittier (Guard)

PERCUSSION - 80.5 Ontario
DRILL TEAM - 81.3 West, Torrance

GENERAL EFFECT - 283 Bonita, LaVerne
VISUAL - 163 Warren, Downey
MUSIC - 395.5 Warren, Downey

Thanks to Chris Nguyen for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: California: Crimson Classic, 
       Moreno Valley (Valley View HS)
JUDGING BY: Western Band Association

CLASS A
65.20 Buena HS (GE, Music, Visual, Perc)
60.75 Torrance HS (Auxiliary)

CLASS AA
79.95 Aliso Niguel HS (All Captions)
75.45 El Toro HS
74.40 Capistrano Valley HS
69.65 Chaparral HS
62.85 Delano HS

CLASS AAA
76.45 Trabuco Hills HS (GE, Music, Visual, Perc)
75.40 Canyon Springs HS (Aux)
59.00 Lancaster HS

CLASS AAAA
83.90 Mission Viejo HS (GE, Music, Visual, Perc)
82.05 Ruben S. Ayala HS (Aux)
78.80 Valley View HS
78.50 Thousand Oaks HS
65.80 Silverado HS

Thanks to Quincy Nguyen for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: California: Del Oro Golden Eagle 
       Spectacular, Loomis (Del Oro HS)
JUDGING BY: NCBA

PARADE
CLASS D
85.45 Bear River HS, Grass Valley (DM-Mace, 
  Solo Majorette)
78.70 Roseville HS (DM-Open)
74.75 Center HS, Antelope
73.60 Wheatland HS (-5.0 penalty)

CLASS C
88.65 Foothill HS, Sacramento
85.20 Ponderosa HS, Shingle Springs
80.55 Union Mine HS, El Dorado Hills
76.45 Placer HS, Auburn

CLASS B
93.60 Foothill HS, Pleasanton
91.70 Granite Bay HS
86.05 Oak Ridge HS, El Dorado Hills
82.90 Hayward HS

CLASS A
95.65 Fairfield HS (Rifles, ID, Perc)
92.15 Vallejo HS (Tall Flags)
87.85 Cordova HS, Rancho Cordova (DM-Military)

PARADE SWEEPSTAKES
MARCHING: 193.5 - Fairfield HS
SHOWMANSHIP: 288.0 - Fairfield HS
MUSIC: 475.0 - Fairfield HS

PARADE GRAND SWEEPSTAKES: 95.65 - FAIRFIELD HS

FIELD SHOW
CLASS III
86.00 Vallejo HS
80.90 Churchill County HS, Fallon, NV
79.20 Nevada Union HS, Grass Valley
77.80 Roseville HS

CLASS II
88.85 Oakmont HS, Roseville
87.10 Galena HS, Reno, NV
84.85 Ponderosa HS, Shingle Springs
82.75 Sacramento HS

CLASS I
93.00 Foothill HS, Pleasanton
92.90 Amador Valley HS, Pleasanton (Woodwinds, 
  Perc, Brass, Guard, DM)
90.50 Granite Bay HS
84.65 McClatchy HS, Sacramento

FIELD SHOW SWEEPSTAKES
VISUAL: 275.5 - Foothill-Pleasanton
EFFECT: 290.0 - Foothill-Pleasanton
MUSIC: 367.5 - Amador Valley

FIELD SHOW GRAND SWEEPSTAKES: 
  93.00 - Foothill-Pleasanton

PERPETUAL TROPHY (Parade & Field): 
  186.60 - Foothill-Pleasanton 

Thanks to Kevin Pogue for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: California: Irvine Invitational Field 
       Tournament, Irvine (Irvine Stadium)
JUDGING BY: Not Specified

Class 4A
82.75 San Clemente
81.45 Western (Aux)
80.95 Edison
75.75 Anaheim
64.45 El Modena

Class 5A
85.95 South Hills (Aux)
78.10 Villa Park

Class 6A Band
89.05 Kennedy (Aux)

Percussion 4A/5A/6A: 83.9 South Hills
Sweepstakes 4A/5A/6A: El Dorado (All Captions)

Outstanding Woodwinds: South Hills
Outstanding Brass: El Dorado
Grand Sweepstakes: 91.95 El Dorado

Thanks to Speedy814@aol.com for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: California: Live Oak Emerald Regime 
       Invitational, San Jose (SJSU Spartan Stadium)
JUDGING BY: Western Band Association

CLASS A
75.50 Gilroy HS (GE, Music, Visual, Perc)
68.50 Riverbank HS (Aux)
65.14 Fremont HS
60.33 JFK HS
58.95 Arroyo HS
57.15 North Salinas HS

CLASS AA
79.44 Bullard HS (All Captions)
69.71 Hoover HS
68.70 Merced HS
68.09 Valley Christian HS
67.03 Clayton Valley HS
66.42 Los Gatos
65.42 Ceres HS
64.51 Monta Vista HS
60.21 Sanger HS
60.12 Westmont HS

CLASS AAA
85.95 Buchanan HS (GE, Music, Visual, Perc)
77.82 Oak Grove HS (Aux)
75.73 Saratoga HS
74.80 Modesto HS
66.25 Reed HS

CLASS AAAA
89.88 James Logan HS (All Captions)
84.32 Clovis West HS
83.75 Fred C. Beyer HS
71.70 Homestead HS
71.33 Lynnbrook HS

Thanks to Quincy Nguyen for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: California: Santa Cruz Band Review, 
       Santa Cruz (Santa Cruz HS)
JUDGING BY: NCBA

PARADE
Jr. High Division
84.6 Redwood Middle
83.0 Hamilton Middle
80.0 Benicia Middle
79.4 Hoover Middle

Class D
88.50 John Swett HS, Crockett
83.65 Livingston HS 
82.50 Encinal HS, Alameda
79.10 Fresno Christian HS, Fresno
78.90 Escalon HS

Class C
88.05 Vanden HS, Fairfield
84.05 North Monterey County HS, Castroville
83.55 Dixon HS
83.50 Mt. Diablo HS, Concord
83.00 Dublin HS

Class B
93.30 Golden Valley HS, Merced
90.20 Ygnacio Valley HS, Concord
85.45 Jesse Bethel HS, Vallejo
84.30 Northgate HS, Walnut Creek
80.80 Irvington HS, Fremont

Class A
87.35 Paso Robles HS
85.10 Mission San Jose HS, Fremont
85.00 Vintage HS, Napa
84.55 Atwater HS
83.80 Merced HS

Class AA
94.10 Lincoln HS, Stockton
91.75 Antioch HS
90.65 Las Plumas/Oroville HS, Oroville
88.75 A.A. Stagg HS, Stockton
87.90 Deer Valley HS, Antioch

Jr. High Caption Awards
Rifle Unit: 76 Weaver Middle
I.D. Unit: 87 Hamilton Middle
Tall Flags: 81 Hoover Middle
Percussion: 81 Weaver Middle
Drum Major: 87 Benicia Middle

High School Caption Awards
Drill Team: Paso Robles (77)
Majorette-Solo: American (92)
Majorette-Team: Antioch (84) 
Tall Flags: Lincoln (93) 
I.D. Units: Lincoln (94.5)
Drum Major Open: Hilmar (80)
Drum Major Military: Mt. Diablo (85)
Drum Major Mace: Dublin (88)

Sweepstakes Awards
Drum Major Champion: Encinal (90)
Showmanship: Benicia (281.5/300)
Marching & Maneuvering: Benicia (191.5/200)
Music: Benicia (472/500)
Parade Grand Sweepstakes: Benicia (94.50)

Thanks to Michael Tang for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Florida: FMBC Regional/Golden Invitational, 
       Largo (Largo HS)
JUDGING BY: Central States Judges Association

Bronze Division
74.10 Indian Rocks Christian (Woodwinds)
73.34 Gibbs (Brass)
65.40 Countryside
64.70 Palm Harbor
63.80 Palmetto (Perc)
62.50 Northeast
60.80 Dixie Hollins (Visual Ens)
56.40 Osceola (DM)
47.30 Pinellas Park

Silver Division
70.10 Hudson (Brass, Woodwinds, Visual Ens) 
67.61 Clearwater
63.60 Land O'Lakes (Perc, DM)
63.00 Wharton
53.55 Tampa Bay Tech

Gold Division
90.64 Cypress Creek (Brass, Perc, DM)
90.40 Seminole (Woodwinds, Visual Ens) 

Grand Champion: Cypress Creek

Thanks to Dick Quinttus for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Florida: FMBC Regional/Sunshine Festival of 
       Bands, Daytona Beach (Spruce Creek HS)
JUDGING BY: Not Specified

Class AA
71.70 Warner (GE, Perc, DM, Music)
70.55 Mainland (Visual Ensemble, M&M)
66.70 Atlantic
55.10 Oak Ridge

Class AAA
74.40 St. Augustine (DM, Music, M&M, GE)
71.30 Leesburg (Perc, Aux)
61.15 Pine Ridge 

Class AAAA
78.40 Deltona (All Captions)

Thanks to Dick Quinttus for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Florida: FMBC Regional/Trojan Tournament 
       of Bands, Naples (Lely HS) 
JUDGING BY: Central States Judges Association

Bronze Division
75.40 Cape Coral (Woodwinds, Visual Ens, Perc, 
  DM, Music, GE)
74.40 Lehigh (Brass)
74.00 Immokalee (M&M)
69.70 Coral Shores
59.20 Marathon

Silver Division
86.35 Mariner (Music, M&M, Visual Ens)
85.40 Coral Park (Woodwinds, Brass, Perc, DM, GE) 
80.30 Miami Beach
73.30 Lemon Bay

Gold Division
89.90 Port Charlotte (Music, GE, M&M, Perc, DM)
80.00 Estero
78.60 Gulf Coast (Visual Ens)

3rd Runner Up: Miami Beach
2nd Runner Up: Coral Park
1st Runner Up: Mariner
Grand Champion: Port Charlotte

Thanks to Dick Quinttus for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Florida: FMBC Regional/Tarpon Springs Outdoor 
       Music Festival, Tarpon Springs (Tarpon Springs HS) 
JUDGING BY: Assembled Panel

A
69.45 Boca Ciega (GE, Aux, Perc)
67.81 Countryside (Visual) 
67.59 St. Cloud (Music)
59.20 Belleview
57.00 Northside Christian
53.95 Wesley Chapel

AA
79.50 Eastlake (Music, GE,  Visual, Perc)
76.90 Springstead (Aux)
70.90 Hernando
68.90 Miami Springs
65.75 Crystal River

AAA
90.10 Seminole (Music- Tie, Visual, Perc)
89.70 Cypress Creek (Music-Tie, GE, Aux)
81.15 Lake Wood Ranch
74.30 Western

Thanks to Dick Quinttus for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Illinois: Illinois State University 
       Marching Festival, Normal (ISU Campus)
JUDGING BY: Assembled Panel

PRELIMS
Class 1A
56.45 Eureka
55.55 Monticello
50.50 Winchester
48.35 Blue Ridge
47.95 Ridgeview

Class 2A
71.35 Herscher
71.05 Illinois Valley
66.40 Macomb Senior
54.50 East Richland
49.00 Olympia

Class 3A
71.30 Lemont Township
60.25 Morton
54.15 Charleston
52.80 Elmwood Park
45.60 Limestone Community

Class 4A
88.15 Marion Catholic
75.95 Thorton South
66.25 Normal West
74.90 Normal Community
70.65 Danville
68.00 Galesburg
66.25 Shepard
63.35 Argo Community

Class 5A
83.00 United Township
80.65 O'Fallon
80.20 Victor J. Andrew
80.10 Lincolnway East
69.25 Wheaton North
68.85 Glenbard West
68.85 Joliet West
68.00 Brother Rice/St. Lawrence
67.95 Pekin
63.90 Romeoville
61.40 Stagg
57.45 Belleville West

Class 6A
88.60 Lake Park
84.75 Lincolnway
82.10 Naperville North
82.05 Wheaton Warrenville
81.75 Plainfield
79.95 Warren Township


FINALS
89.35 Marion Catholic
88.55 Lake Park
85.75 Lincolnway
81.65 Naperville North
80.95 Lincolnway East
80.20 V. J. Andrew
79.95 Wheaton Warrenville South
79.80 United Township
76.35 O'Fallon 
76.30 Plainfield
74.50 Lemont Township
71.90 Herscher
62.60 Eureka

Thanks to Dick Quinttus for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Illinois: Newton Classic Marching Band Festival, 
       Newton (Newton Community HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS A
74.95 Casey-Westfield
70.96 Lawrenceville (DM, Perc, Aux)
65.25 Mt. Zion

CLASS AA
80.10 St. Charles, MO (DM)
79.50 Salem (Perc, Aux)
72.15 Civic Memorial

CLASS AAA
93.50 Murphysboro (Aux)
91.40 Edwardsville (DM, Perc)
88.10 Belleville East

Thanks to Shane Young for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Indiana: ISSMA Northern Class A/C Regionals, 
       Chesterton (Chesterton HS)
JUDGING BY: Not Specified

Class A
90.80 Carmel (All Captions)
86.90 Homestead
85.75 Penn
85.15 Snider
84.30 Northrop
84.20 Lake Central
84.05 Lawrence North
83.70 Lafayette Jefferson
82.20 Goshen
81.35 Anderson Highland
79.55 LaPorte
78.55 Kokomo
71.65 Crown Point
71.35 Warsaw
71.20 Hamilton Southeastern
70.35 Huntington North
69.05 Marion
68.80 Lafayette Harrison
67.10 Merrillville

Thanks to Matt Simon for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Indiana: ISSMA Southern Class A/C Regionals, 
       Jeffersonville (Jeffersonville HS)
JUDGING BY: Central States Judging Association

* Advances to ISSMA State Finals

Class C
 I Southridge
 I North Posey *
 I Pike Central
 I Princeton
 I Corydon Central *
 I Edgewood
 I Gibson Southern *
 I North Harrison *
 I Paoli
 I Heritage Hills
 I Scottsburg *
II Batesville
II Charlestown
II Beech Grove
II Bosse
II Whiteland
II Silver Creek

Class A
 I 93.40 Lawrence Central (All Captions) *
 I 88.95 Castle *
 I 85.50 Ben Davis *
 I 85.00 Center Grove *
 I 84.65 Columbus North *
 I 84.35 F.J. Reitz
 I 83.30 Franklin Central
 I 79.90 Warren Central
 I Evansville North
 I Terre Haute South Vigo
 I Terre Haute North Vigo
 I Floyd Central
 I Pike
 I Bloomington North
II Martinsville
II Southport
II Bedford North Lawrence
II Harrison
II Perry Meridian

Thanks to Aaron Pitman and 
Matt Simon for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Kentucky: Kentucky Music Educators Association 
       Class AA State Prelims, Lexington (Dunbar HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

91.30 Shelby Co.
90.90 Harrison Co.
90.80 Murray
90.30 Adair
84.89 Apollo
84.69 South Oldham
84.50 Oldham Co.
83.70 Wayne Co.
83.31 Larue
81.14 Central Hardin
81.10 Conner
81.00 Grant Co.
79.00 Marion Co.
78.20 Caldwell Co.
78.10 Green Co.
75.75 Grayson Co.

Top 4 bands advance to KMEA State Finals.

Thanks to Charles Stewart for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Kentucky: Kentucky Music Educators Association 
       State Championships, Lexington 
       (University of Kentucky, Commonwealth Stadium)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A
88.60 Boyle Co.
86.00 East Jessamine Co.
85.40 Hazard
80.20 Ryle

Class AA
90.80 Adair Co.
87.50 Shelby Co.
86.70 Harrison Co.
85.45 Murray

Class AAA
88.20 Daviess Co.
87.20 Madison Central
86.90 George Rogers Clark
82.10 Elizabethtown

Class AAAA
93.25 Lafayette
92.10 Tates Creek
91.75 Paul Lawrence Dunbar
88.30 Madisonville N. Hopkins

Thanks to G. Edward Couch for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Maryland: Tournament of Bands - Maryland 
       State Championships, Towson (Towson University)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
85.80 Colonel Richardson HS (Federalsburg), Md.
85.30 Chesapeake HS, Md.
82.75 Kent Island HS, Md.
81.75 Northern Garrett HS (Accident), Md.
80.00 Catoctin HS, Md.
79.55 Lackey HS, Md. *-tie
79.55 Westmar HS (Longaconing), Md.
79.20 Northern HS (Owings), Md.
75.50 Perryville HS, Md.
73.00 Leonardstown HS, Md.

Group II
92.90 South Carroll HS (Sykesville), Md.
89.60 Allegany HS (Cumberland), Md.
87.50 Anapolis Area Christian Hs, Md.
86.00 Fallston HS, Md.
82.10 Southern Garrett HS (Oakland), Md.
81.30 Wicomico HS, Md.
80.55 Parkside HS (Salisbury), Md.
79.55 Old Mill HS, Md.
77.50 Paint Branch HS, Md.
77.05 Williamsport HS, Md.
73.00 Seneca Valley HS, Md.

Group III
88.50 Liberty HS (Eldersburg), Md.
85.50 Patuxent HS (Lusby), Md.
84.00 Calvert Hall HS, Md.
83.90 Governor Thomas Johnson HS (Frederick), Md.

Group IV
92.90 Westminster HS, Md.
86.10 Broadneck HS, Md.
85.75 Severna Park HS, Md.
80.55 Boonsboro HS, Md.
79.60 Parkville HS, Md.
68.20 Rising Sun HS, Md.

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Missouri: Francis Howell Marching Invitational, 
       Saint Charles (Francis Howell HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Blue Division
83.0 Owensville HS (Music)
82.7 Northwest HS (Marching, Aux)
81.7 Riverview Gardens HS (Perc)
79.1 Lafayette HS
78.0 Fort Zumwalt West HS

Silver Division
88.1 Lindberg HS (Music, Marching, Perc)
81.7 Farmington HS
80.8 Union HS
79.7 Windsor HS (Aux)
77.3 Fort Zumwalt North HS

Gold Division
93.5 Jefferson City HS (Music, Marching, Perc)
91.3 Saint Charles West HS
89.5 Parkway South HS
89.4 Parkway West HS (Aux)

OUTSTANDING DRUM MAJORS: Lindberg
PEOPLE'S CHOICE: Lee's Summit North
SWEEPSTAKES: Jefferson City

Thanks to Edward Cory for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Missouri: Carthage Maple Leaf Marching 
       Festival, Carthage (Carthage HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS C
88.00 Branson
88.00 Lebanon
86.00 Webb City
78.66 Republic
77.33 Parkview
76.00 Raytown

CLASS D
93.00 Blue Springs
89.33 Camdenton
86.66 Glendale
82.33 Truman
49.33 Joplin

FINALS
90.00 Camdenton (Horn Line)
89.50 Branson
87.50 Blue Springs (Perc)
86.00 Lebanon (DM)
86.00 Glendale
81.00 Webb City (Aux)
80.00 Truman
77.00 Aurora
74.00 Marionville

Thanks to Shane Young for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Missouri: Rebel Invitational Marching 
       Festival, Park Hills
JUDGING BY: Assembled Panel

PARADE
Red Division
1 Wright City (Perc, Guard)
2 Valle Catholic (Music)
3 Bismarck (Marching)

White Division
1 Potosi (Music, Perc)
2 Ste Genevieve (Marching)
3 Festus
Bayless (Guard)

Blue Division
1 Wentzville


FIELD
Red Division
65.30 Charleston (GE, Marching, Perc, DM)
58.00 Wright City (Guard)
57.25 Valle Catholic (Music)

White Division
82.50 Potosi (Music, Marching, GE, Perc)
77.75 North Co. (Guard)
76.60 Sullivan
76.60 Ste. Genevieve (DM)
73.25 Perryville
70.50 Festus

Blue Divison
87.25 Farmington (Marching, GE, Perc, Guard, DM)
86.25 Cape Central (Music)
85.60 Union
83.80 Wentzville
82.30 Mehlville

Sweepstakes Award: Farmington

Thanks to Jeff and Keeli Singer for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Missouri: WGI Friendship Cup, 
       Kansas City (Blue Springs HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS 2A
78.80 Collinsville, IL

CLASS 3A
70.70 Blue Springs South, MO
64.00 Shawnee Mission West, KS

CLASS 4A
80.20 Francis Howell Central, MO (Aux)
79.90 Jenks, OK (Perc)
74.00 Kickapoo, MO
62.00 Lee's Summit, MO


FINALS
82.25 Bellevue East, NE
81.90 Jenks, OK
81.25 Francis Howell Central, MO
79.25 Collinsville, IL (Perc)
77.60 Kickapoo, MO (Aux)
71.35 Blue Springs South, MO
67.75 Shawnee Mission West, KS
65.00 Lee's Summit, MO

Thanks to Shane Young for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: New Jersey: Eastern Marching Bands Association 
       Competition, Wayne Hills (Wayne Hills HS)
JUDGING BY:  MAA

Class I
78.05 Pompton Lakes HS, NJ
71.95 Red Bank Catholic HS, NJ

Class III
87.50 Pequannock HS, NJ
86.70 Wayne Valley HS, NJ
79.45 Livingston HS, NJ

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: New Jersey: Tournament of Bands, 
       Cape May Courthouse (Middle Township HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
89.10 Haddon Heights HS, NJ
76.25 Winslow HS

Group II
88.05 Brick Memorial HS, NJ
87.10 Williamstown HS, NJ
85.30 Salem HS, Va.
80.10 Egg Harbor Township HS, NJ
77.35 Sterling HS, NJ

Group III
91.60 Absegami HS (Absecon), NJ

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: New York: NYSFBC Competition, 
       Norwich (Norwich HS)
JUDGING BY: NY State Federation of Contest Judges

Large School Class 3
93.23 Central Square HS, NY
93.11 Auburn HS, NY *-tie
93.11 Baldwinsville HS, NY

Small School Class 2
91.19 Mohonasen HS (Rotterdam), NY
90.77 Johnstown HS, NY
88.73 Johnson City HS, NY

Small School Class 3
89.81 Norwich HS, NY
87.89 Homer HS, NY
83.64 Penn Yan Academy, NY

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: New York: NYSFBC Competition, 
       Webster (Webster HS)
JUDGING BY: NY State Federation of Contest Judges

Small School Class 1
93.71 Medina HS, NY
90.59 Eastridge HS (East Irondequoit), NY

Large School Class 2
95.33 Orchard Park HS, NY
93.11 Horseheads HS, NY
92.81 Jamestown HS, NY

Large School Class 3
89.51 Lancaster HS, NY
83.88 West Seneca West HS, NY

Small School Class 3
87.77 Falconer HS, NY
86.22 Wellsville HS, NY
85.98 Northwestern HS (Albion), Pa.
80.34 Frewsburg HS, NY
Exhibition-Binghamton HS, NY

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: New York: Spartan Spectacular (NYSFBC), 
       East Syracuse (East Syracuse-Minoa HS)
JUDGING BY: NY State Federation of Contest Judges

National Class
95.33 West Genesee HS (Camillus), NY
94.67 Oswego HS, NY
93.53 Cicero-North Syracuse HS, NY

Small School Class 1
91.19 East Syracuse-Minoa HS, NY
90.29 New Hartford HS, NY

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: New York: Tournament of Bands, 
       Vestal (Vestal HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
78.15 Montrose Area HS, Pa.
75.75 Blue Ridge HS (New Milford), Pa.

Group II
70.10 Whitney Point HS, NY

Group IV
87.45 Union-Enidcott HS, NY
69.80 Wallenpaupack HS, Pa.

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: North Carolina: Fuquay Varina Festival of 
       Bands, Fuquay Varina (Fuquay Varina HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A
60.75 Edgecombe (M&M, GE)
58.85 North Stanley (Music, Guard, Perc, DM)

Class AA
82.500 Apex (M&M, Music, GE, Guard, Perc)
75.730 Riverside
75.675 Triton (DM)
70.700 James B. Hunt
65.700 High Point Central
51.200 Southern Durham

Class AAA
88.575 Enloe (M&M, Music, GE, Guard, Perc)
86.500 Millbrook (DM)
64.225 Northern Vance

Class AAAA
91.850 Sanderson (Music, Perc)
91.725 East Wake (M&M, GE)
89.250 Cape Fear (Guard, DM)
87.500 Athens Drive

Thanks to Jim Cook for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Ohio: Bands of America Regional Championship, 
       Massillon (Paul Brown Tiger Stadium)
JUDGING BY: BOA

FINALS
86.85 Kiski Area HS, PA (AA: GE, Music Visual)
82.55 Northmont HS, OH (AAA: Visual)
82.20 Westerville North HS, OH (AAA: GE, Music)
77.00 Marietta HS, OH
76.70 Westland HS, OH
73.50 Milford HS, OH
72.60 Gateway Senior HS, PA
72.15 Hilliard Davidson HS, OH
71.15 Cary HS, NC
70.10 William Mason HS, OH

Thanks to Matthew Benton for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Oklahoma: OBA 4A-5A Championships, 
       Broken Arrow (Broken Arrow HS)
JUDGING BY: Not Specified

PRELIMS
79.950 Collinsville
76.100 Carl Albert
73.055 Bixby
70.050 McAlester
65.950 Shawnee
62.850 Ada
62.280 Durant (2.5 penalty)
60.350 Duncan
59.950 Coweta
57.575 Guthrie
55.655 Ft. Gibson
55.300 Okmulgee
51.600 Cushing
51.400 McLoud
50.250 Poteau
50.100 Wooward
49.400 Catoosa
49.200 Ardmore
48.250 Tecumseh
46.605 Idabel
41.900 El Reno
41.750 Noble
34.700 Oologah

Class 4A
1 Collinsville (Visual, Music, GE)
2 Ft. Gibson
3 Okmulgee

Class 5A
1 Carl Albert (Visual, Music, GE)
2 Bixby
3 McAlester


FINALS
80.90 Collinsville (GE)
80.85 Carl Albert (Visual, Music)
74.35 McAlester
67.05 Bixby
65.40 Shawnee
63.55 Ada
63.30 Duncan
60.85 Ft. Gibson
60.50 Coweta
59.00 Guthrie
57.75 Durant
56.95 Okmulgee

Thanks to rmartin@hertz.com for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Pennsylvania: Cavalcade of Bands, 
       West Chester (West Chester University)
JUDGING BY: Assembled Panel

Independence Class
83.65 Upper Dublin HS, Pa.
78.60 Lebanon Catholic HS, Pa.
78.55 Conrad Weiser HS, Pa.
77.20 Palisades HS, Pa.
74.30 ELCO HS, Pa.

American Class
91.30 South Western HS (Hanover), Pa.
90.15 Spring Grove HS, Pa.
89.70 Penn Manor HS, Pa.
85.75 Marple-Newtown HS, Pa.
84.05 West Chester East HS, Pa.
83.35 Shawnee HS, NJ

Yankee Class
82.95 JP McCaskey HS, Pa.

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Pennsylvania: Music in the Valley (TOB), 
       Tyrone (Tyrone Area HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
87.90 Windber HS, Pa.
81.00 Conemaugh Township HS (Davidsville), Pa.
76.10 Bishop Guilfoyle HS (Altoona), Pa.

Group II
87.30 Bellwood-Antis HS, Pa.
80.35 Brockway HS, Pa.
79.65 Huntingdon Area HS, Pa.

Group III
81.65 Somerset HS, Pa.

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Pennsylvania: PIMBA Marching Band Championships, 
       Harrison City (Penn-Trafford HS)
JUDGING BY: PA Federation of Contest Judges

CLASS A
81.75 Beaver Area (Music, Visual, GE)
81.40 Elizabeth Forward
72.35 South Park
71.80 Sharon
67.45 Charleroi

CLASS AA
87.90 Southmoreland (Music, Visual, GE)
86.40 Mars Area
82.10 West Allegheny
78.10 McGuffey

CLASS AAA
89.80 Deer Lakes (Music Visual GE)
84.30 McKeesport
81.90 East Allegheny
77.80 Fox Chapel

CLASS AAAA
92.85 Trinity (Washington, PA) (Music, Visual, GE)
78.25 Thomas Jefferson
77.95 Penn-Trafford
74.05 Woodland Hills

NATIONAL CLASS
94.95 Norwin (Music, Visual, GE)

Thanks to Daryl Jalosky for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Bensalem (Bensalem HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
92.10 Henderson HS, Pa.
91.70 Triton HS (Runnemeade), NJ
89.45 Lake Lehman HS (Lehman), Pa.
79.65 Hammonton HS, NJ
78.85 Norristown Area HS, Pa.

Group II
90.30 Haverford HS, Pa.
86.50 Cedar Cliff HS (Camp Hill), Pa.
85.70 Perkiomen Valley HS, Pa.
79.85 Archbishop Wood HS (Warminster), Pa.
79.85 Chichester HS, Pa.
72.75 Sun Valley HS (Aston), Pa.
70.75 Archbishop Carroll HS, Pa.

Group III
91.90 Hatboro-Horsham HS, Pa.
90.80 Brandywine HS (Wilmington), De.
87.90 Liberty HS (Eldersburg), Md.
86.65 Archbishop Ryan HS (Philadelphia), Pa.
85.05 Deptford HS, NJ
84.25 Concord HS (Wilmington), De.

Group IV
90.25 Upper Darby HS, Pa.
87.70 Washington Township HS (Sewell), NJ
86.50 Quakertown HS, Pa.
83.50 Spring-Ford HS (Royersford), Pa.

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Denver (Cocalico HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group II
89.25 Susquehanna Township HS (Harrisburg), Pa.
89.15 Warwick HS (Lititz), Pa.
84.25 Lebanon HS, Pa.

Group III
91.30 Lancaster Catholic HS, Pa.
90.30 Redland HS (Lewisberry), Pa.
84.15 Middletown Area HS, Pa.
83.45 Susquehannock HS, Pa.

Group IV
81.50 Conestoga Valley HS, Pa.

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Littlestown (Littlestown HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
86.90 Delone Catholic (McSherrystown), Pa.
84.90 Chesapeake HS, Md.
83.00 West Perry HS, Pa.
82.35 Hanover HS, Pa.
71.50 Trinity HS, Pa.

Group III
87.20 Lower Dauphin HS, Pa.

Group IV
89.60 Carlisle HS, Pa.
85.35 Linganore HS (Frederick), Md.

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Pittsburgh (Baldwin HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
86.45 Westmont-Hilltop HS (Johnstown), Pa.
83.95 Fairview HS, Pa.
77.10 Serra Catholic HS (McKeepsort), Pa.

Group II
89.35 Steel Valley HS (Munhall), Pa.
85.05 Avonworth HS, Pa.
77.50 Ellet HS, Oh.
73.35 Riverside HS, Pa.
68.15 California Area HS, Pa.

Group III
85.40 Wadsworth HS, Oh.
84.30 Farnkfort HS, WV
79.30 Kittaning HS, Pa.
72.10 Karns City HS, Pa.

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Slatington (Northern Lehigh HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
80.25 Catasauqua HS, Pa.

Group II
82.70 Wilson HS (West Lawn), Pa.

Group III
90.00 Governor Livingston HS (Berkeley Heights), NJ

Group IV
80.00 East Stroudsburg South HS, Pa.
79.50 Pleasant Valley HS, Pa.

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       Williamsport (Williamsport Area HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
91.40 Pittston Area HS, Pa.
90.40 Central Martinsburg HS, Pa.
82.70 Loyalsock HS Area (Williamsport), Pa.
80.55 Central Mountain HS (Lock Haven/Mill Hall), Pa.
78.75 Penns Valley HS (Spring Mills), Pa.
78.20 Milton Hershey HS, Pa.
77.95 Lewistown Area HS, Pa.
74.60 Line Mountain HS (Herndon), Pa.
72.00 Muncy HS, Pa.
71.90 Jersey Shore HS, Pa.
71.70 Montoursville HS, Pa.

Group II
84.80 Bellefonte HS, Pa. *-tie
84.80 Wyoming Area HS (Exeter), Pa.
80.70 Johnstown HS, Pa.
76.15 Southern Columbia HS (Catawissa), Pa.
72.00 Northwest Area HS (SHickshinny), Pa.

Group III
88.70 Shikellamy HS (Sunbury), Pa.
83.95 East Pennsboro HS (Enola), Pa.
83.45 Berwick HS, Pa.
82.95 DuBois HS, Pa.

Group IV
91.30 Pocono Mountain HS (Swiftwater), Pa.
84.45 Cumberland Valley HS (Mechanicsburg), Pa.
79.85 Wyoming Valley West HS (Plymouth), Pa.

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, 
       York Springs (Bermudian Springs HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
80.90 Halifax HS, Pa.
80.55 West Perry HS, Pa.
79.85 Catoctin HS, Md.
73.70 Upper Dauphin HS, Pa.

Group II
83.15 Big Spring HS, Pa. *-tie
83.15 Biglerville HS, Pa.
80.10 Littlestown HS, Pa.
78.95 Bishop mcDevitt HS, Pa.

Group III
84.70 Lower Dauphin HS, Pa.

Group IV
83.95 Northern York HS (Dillsburg), Pa.
80.75 Linganore HS (Frederick), Md.

Thanks to Jon Armstrong for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Pennsylvania: Winds of Autumn, 
       Corry (Corry Area HS)
JUDGING BY: PA Federation of Contest Judges

Class A
1 Erie Central (Music, Winds, Perc, Visual, GE)
2 Seneca
3 Erie East (Aux)
4 Otto-Eldred
5 Union City
6 Sheffield
7 Sherman Central

Class AA
1 Cochranton (Music, Winds, Perc, Visual, GE)
2 St. Marys (Aux)
3 Girard
4 Maplewood
5 North Tonawonda

Class AAA
1 Eisenhower (Music, Winds, Perc, GE)
2 Youngsville (Aux, Visual)

OPEN Class
1 General McLane (Winds, Aux)
2 Harborcreek (GE)
3 Iroquois (Music, Perc, Visual)
4 Bradford

Thanks to Jonah Thompson for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: South Carolina: SCBDA Lower State Championships, 
       Aiken (Midland Valley HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A
87.40 Latta HS
81.96 Blackville-Hilda HS
81.30 Johnsonville HS
76.90 Wagener-Salley HS
73.80 North HS
73.75 Lake View HS
73.05 Ruffin HS
70.70 Hunter-Kinard-Tyler HS
69.10 Williston-Elko HS

Top six advance to State Finals.

Thanks to Seth Forston for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: South Dakota: Quad State Field Competition, 
       Vermillion (University of South Dakota)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class 1A
62.4 Scotland HS
58.8 Woodbury Central (IA) HS
56.1 Elkhorn Valley (NE) HS

Class 2A
88.4 Pipestone-Jasper (MN) HS
83.0 Madison HS
72.5 Lennox HS
69.8 Vermillion HS

Class 3A
91.1 Marshall (MN) HS
90.2 Brandon Valley HS
75.2 Huron HS

Class 4A
91.0 Sioux Falls Lincoln HS
87.3 Sioux Falls Roosevelt HS
82.3 Sioux Falls Washington HS
76.9 Yankton HS

Thanks to Mark Ochocki for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Tennessee: Contest of Champions, 
       Murfreesboro (Middle TN State University) 
JUDGING BY: Assembled Panel

PRELIMS
Class AAA
1 McGavock
2 John Overton

Class AA
1 Jackson Central-Merry
2 Centennial

Class A
1 Mt. Juliet
2 Beech


FINALS
93.44 Columbia Central
93.28 McGavock
90.96 John Overton
90.46 Brentwood
89.63 North Hardin
89.16 Cordova
88.34 Union City
85.93 Houston
84.34 Mt. Juliet
83.47 Jackson Central-Merry

TN Governor's Cup: Columbia Central
KY Governor's Cup: North Hardin
Honorable Mention: John Overton
Reserve Grand Champion: McGavock
Grand Champion: Columbia Central

Thanks to JFPARROTS3@aol.com for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Tennessee: West Tennessee Small Band 
       Championship, Trenton (Peabody HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A
89.225 Halls (Guard)
88.600 Adamsville (FC, Perc)
85.950 Briarcrest
84.300 Westview
71.750 Covington
64.450 Dresden
61.150 Hollow Rock-Bruceton

Class AA
83.05 West Carroll (FC, Perc)
82.05 Huntingdon (Guard)
69.35 Fayette Academy

Class AAA
91.100 Humboldt (Guard)
88.625 McNairy Central (FC, Perc)
85.925 Brighton

Class AAAA
90.60 Bartlett (Guard, FC, Perc)
68.40 Bolivar

Overall Awards
Color Guard - Bartlett
Field Commander - Bartlett
Percussion - Bartlett
Soloist - Halls
Music - Bartlett
Marching - Humboldt
Sweepstakes - Bartlett

Thanks to utvolsfan2002@hotmail.com for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Texas: UIL Region XXII Marching Contest, 
       El Paso (Socorro Athletic Complex)
JUDGING BY: Not Specified

4A Bands
 II Parkland HS
  I Clint HS *
 II Riverside HS
  I El Paso HS *
 IV Fabens HS
 II Canutillo HS
III San Elizario HS
III Yslets HS
  I Mountain View HS *

* Bands certified to go to Area Contest

5A Bands
II Socorro HS
 I Americas HS
 I Eastwood HS 
 I Del Valle HS
 I Bel Air HS
 I Franklin HS
II Irvin HS
II Montwood HS
 I JM Hanks HS

Thanks to Hugh Grubbs for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Washington: Harvest Marching Band Competition, 
       Yakima (Zaepfel Stadium - Eisenhower HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS AA
73.00 Tumwater (Brass & Winds, Marching, DM, Perc)
72.80 Hanford (GE, Aux)
58.40 West Valley
45.80 Naches Valley

CLASS AAA - Small
77.9 Richland (Brass & Winds, GE)
76.0 Auburn (Marching, Perc, Aux, DM)
68.5 Southridge
65.9 Pasco
64.3 Ferndale

CLASS AAA - Large
90.6 Mead (Brass & Winds, Marching, 
  GE, Perc, Flags, DM)
88.6 Newport 
85.6 Cascade
81.0 Kamiak (Aux)

GRAND SWEEPSTAKES: Mead HS, Spokane, Washington

Thanks to John Lack for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Washington: Northwest Marching Band Circuit Show, 
       Vancouver (Mackenzie Stadium, Evergreen HS)
JUDGING BY: Not Specified

FINALS
89.11 Evergreen
86.07 Skyview 
85.05 Centennial 
83.28 Southridge  
76.28 Aloha 
74.27 Beaverton 
74.10 South Salem  
73.98 Central Valley 
72.37 McNary 
71.44 Mountain View 
62.41 St. Helens 
61.00 Wilson 

Thanks to John Lack for this information.

DATE: Saturday, October 20, 2001
EVENT: Wisconsin: WSMA State Marching Band Championships, 
       Whitewater (UW-Whitewater Perkins Stadium) 
JUDGING BY: Assembled Panel

Novice Class
59.75 Wisconsin Lutheran HS (All Captions)
56.85 Antigo HS
55.50 Spooner HS

Class A
74.60 Cumberland HS (Music, Visual)
72.00 Poynette HS (Perc)
69.10 West De Pere HS
66.60 Columbus HS
66.30 Whitewater HS
65.50 St. Croix Falls HS (Guard)
60.65 Marathon HS
59.40 Palmyra-Eagle HS

Class AA
86.50 Whitnall HS (Music, Visual, Guard)
79.75 Greendale HS
79.45 Cudahy HS (Perc)
76.40 New Berlin Eisenhower HS
72.00 Sauk Prairie HS
71.65 Onalaska HS
68.00 New Richmond HS
59.40 New Berlin West HS

Class AAA
82.10 Merrill HS (Visual)
82.05 Menomonie HS (Music, Guard)
77.90 River Falls HS
77.45 Fort Atkinson HS
76.10 Germantown HS
74.70 D.C. Everest HS (Perc)
70.40 Wauwatosa East HS
61.30 Sussex-Hamilton HS

Class AAAA
91.35 Waukesha West HS (Music, Perc)
89.45 Waukesha North HS (Visual, Guard)
87.10 Oak Creek HS
85.80 Chippewa Falls HS
80.95 Waukesha South HS
73.65 Wausau East HS
68.05 Fond du Lac HS
58.85 Mukwonago HS
50.05 Hudson HS

Thanks to Rob Gutierrez for this information.


Home | Events | Links | Resources | Marching Band News | Marching Band Photos | Band Fundraisers | Site Map | Contact Us

Provided as a service to the marching community.
Copyright © 1996-2013 Ken Martinson. All rights reserved.
Marching.com™ and the Marching.com Resource Directory™ are trademarks of Ken Martinson.