Selection Menu



Google
Marching.com
Entire Web



- - - - - - - - - - -
Events & Scores: The Marching Band Event Registry

- - - - - - - - - - -
These archived pages are kept online as a service to marching band fans seeking historical marching band contest scores. Visit the Marching.com Events section for current year event information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Colorado: Pomona Marching Festival 2002, 
       Arvada (North Area Athletic Complex)
JUDGING BY: Assembled Panel

FINALS
Combined Classes
68.85 Douglas County
68.30 Green Mountain
67.70 Loveland
66.25 Ponderosa
64.15 Air Academy
63.50 Arapahoe
63.35 Lakewood
62.30 Arvada
59.20 Rampart
59.00 Chatfield
53.95 Legacy
53.40 Columbine

Thanks to Justin Mathis for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Delaware: Tournament of Bands, Felton
       (Lake Forest HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
73.35 Fallston HS, De.
69.90 Perryville HS, Md.
67.10 Queen Anne County HS, Md.

Group II
76.85 Parkside HS (Salisbury), Md.
76.50 William Penn HS (New Castle), De.
74.55 Dickinson HS (Wilmington), De.
72.60 Salem HS, Va.

Goup III
81.40 Brandywine HS (Wilmington), De.
73.60 JM Bennett HS, Md.

Group IV
80.15 Broadneck HS, Md.
78.55 Caesar Rodney HS (Camden), De.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Delaware: Tournament of Bands, Wilmington
       (Brandywine HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
76.75 Liberty HS (Eldersburg), Md.
72.25 Century HS, Md.
68.35 Thomas McKean HS (Wilmington), De.

Group II
75.75 Salem HS, Va.
69.40 Glasgow HS, De.

Group III
74.40 Parkville HS, Md.

Group IV
78.50 Broadneck HS, Md.
77.15 Washington Township (Sewell), NJ

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Florida: Seminole Sound Spectacular, 
       Seminole (Seminole HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Bronze Division
52.75 Indian Rocks Christian (Guard, DM, Brass, WW)
48.50 Clearwater HS╩
47.60 Northside Christian (Perc)
36.45 Countryside
35.25 Dixie Hollins╩

Silver Division
65.15 East Lake (Guard, Perc, WW, Brass, DM)
50.90 Largo╩
46.95 Boca Ciega
43.80 Gibbs╩
35.10 St. Petersburg

Gold Division
75.60 Tarpon Springs (Guard, Perc, WW, Brass)
70.25 Cypress Creek╩╩
68.15 Mariner (DM)
43.30 Gateway╩

Thanks to Richard Quinttus for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Indiana:  Greenwood Invitational, Greenwood
       (Greenwood Community HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A
82.60 Homestead Spartan Alliance (Perc, Music, GE)
80.75 Lawrence Central Spirit of Central (Aux, Visual)
78.75 Columbus North Sound of North
77.25 Warren Central Gold Brigade
74.25 Franklin Central Marching Flashes
48.85 Southport Marching Cardinals

Class B
81.60 Avon Marching Black and Gold (Aux, DM, Perc, 
      Visual, GE)
75.85 Northview Marching Knights (Music)
74.75 Jasper Marching Wildcats
59.90 Bloomington North Cougar Band
54.90 Cathedral Pride of the Irish

Thanks to Aaron Pitman for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Indiana: Highlander Invitational, Floyd Knobs 
       (Floyd Central HS) 
JUDGING BY: Central States Judges Association

CLASS A
59.00 Salem (Perc)
57.20 Southwestern (DM)
53.65 Eastern Pekin
52.65 Silver Creek
52.40 Charlestown (Aux)
51.10 West Washington

CLASS AA
69.15 Perry Central (Aux)
68.50 Rising Sun
63.55 Henryville (Perc)
58.30 Springs Valley (DM)
53.75 New Albany

CLASS AAA
72.05 Heritage Hills (Perc, DM)
69.65 Corydon (Auxiliary)

CLASS AAAA
78.55 North Harrison (Aux, Perc, DM)
76.00 Paoli
74.40 Scottsburg
69.90 Bloomington South
69.70 Forest Park
66.95 Madison

EXHIBITION
Floyd Central

Thanks to Dick Quinttus for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Indiana: New Albany Invitational, New Albany 
       (New Albany HS)
JUDGING BY: Central States Judges Association

NOTE: Field was damaged due to heavy rain, so 
units performed in standstill on the track. 
Scores reflect music scores only.

CLASS A
38.3 Silver Creek (Perc)
36.7 Pekin Eastern
35.2 Charlestown (Aux)
32.1 West Washington (DM)

CLASS AA
42.9 Perry Central (Perc, Aux, DM)
36.8 Jeffersonville

CLASS AAA
43.6 Bloomington South (DM)
42.6 Corydon (Percussion, Aux)

CLASS AAAA
47.6 Paoli
46.4 Floyd Central (DM)
46.3 North Harrison (Perc, Aux)
43.6 Scottsburg
40.6 Madison

Thanks to Dick Quinttus for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Iowa: Oktemberfest, Marshalltown
JUDGING BY: Assembled Panel

Class 1A
61.5 Belle Plaine

Class 2A
60.5 Nashua-Plainfield
60.0 East Marshall
54.8 Colfax-Mingo

Class 3A
73.9 Charles City

Class 4A
85.7 Cedar Rapids Kennedy
72.0 Des Moines Lincoln

Thanks to Patrick Kearney for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Iowa: Star Fest, Sioux City (Roberts Stadium)
JUDGING BY: Assembled Panel

PRELIMS
Class 1A
1 Woodbury Central, IA
2 McCook Central, SD
3 LeMars Gehlen, IA

Class 2A
1 Cherokee, IA

Class 3A
1 MOC-Floyd Valley, IA
2 Madison, SD
3 Spirit Lake, IA
4 LeMars, IA

Class 4A
1 Bellevue West, NE
2 Marshall, MN
3 Sioux Falls Washington, SD
4 Sioux Falls Roosevelt, SD
5 Sioux City East, IA
6 Sioux City West, IA
7 Council Bluffs Lewis Central, IA

Top 10 bands regardless of class advance to finals

FINALS
Open Class
87.5 Bellevue West, NE (Perc, Hornline)
85.3 Marshall, MN (Guard)
83.2 MOC-Floyd Valley, IA (Field Conductors)
80.3 Sioux Falls Washington, SD
77.5 Sioux Falls Roosevelt, SD
77.4 Madison, SD
71.5 Spirit Lake, IA
67.3 Sioux City East, IA
64.5 Sioux City West, IA
58.9 LeMars, IA

Music Execution:
  Large - Bellevue West / Small - MOC-Floyd Valley
Spirit of Star Fest (Fans):
  Large - Marshall / Small - Spirit Lake

Thanks to Steve Connell for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Kansas: Blue Valley Marching Festival, 
       Stilwell (Blue Valley HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

PRELIMS
Class 5A
70.65 BV West (Music, GE, Visual, Perc, Guard)
63.43 Topeka West
53.95 Ray Pec

Class 6A
79.65 Blue Springs (Music, GE, Visual, Perc, Guard)
72.25 BV Northwest
70.35 Lawrence
69.80 Free State
68.10 Truman
67.80 Maize
59.35 BV North
59.15 SM North

	
FINALS
67.55 Blue Springs
60.95 BV Northwest
53.95 Free State
53.65 Topeka West
53.25 Lawrence
50.75 Truman
46.65 Maize
41.35 BV North
35.45 Ray Pec

Thanks to Martin Dunlap, Jr. for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Kentucky: Cumberland Falls Marching Band Classic, 
       Corbin (Corbin HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS A-1
73.10 Clay Co.
70.40 Knox Central
60.80 Ludlow

CLASS A-2
89.70 Hazard
75.40 Trimble Co.
65.60 Perry Co.

CLASS A-3
65.70 Pleasure Ridge Park
64.80 Breathitt Co.
58.20 Whitley Co.

CLASS A-4
83.30 Estill Co.
67.40 Middlesboro
66.70 Harlan

CLASS A-5
85.40 Lee Co.
84.60 East Jessamine
68.20 McCreary Co.

CLASS A-6
85.40 Shelby Valley
71.50 North Laurel
69.60 Lincoln Co.

CLASS AA
87.50 Mercer Co.
80.10 South Laurel
73.60 Cocke Co., TN

CLASS AAA
83.20 Bryan Station

OVERALL PERCUSSION: Shelby Valley
OVERALL GUARD: Hazard

1ST PLACE OVERALL: Hazard
2ND PLACE OVERALL: Mercer Co.
3RD/4TH PLACE OVERALL: (Tie) Shelby Valley and Lee Co.

Thanks to B. Gordon for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Maryland: Tournament of Bands, Brunswick 
       (Brunswick HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
69.95 Catoctin HS, Md.

Group II
74.90 Walkersville HS, Md.
70.15 Bermudian Springs HS (York Springs HS), Pa.
67.90 Frederick HS, Md.

Group III
79.95 Calvert Hall HS, Md.
75.55 Urbana HS, Md.
75.30 Governor Thomas Johnson HS (Frederick), Md.

Group IV
79.35 Linganore HS (Frederick), Md.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Maryland: Tournament of Bands, Owings 
       (Northern HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
70.70 LaPlata HS, Md.
70.25 Calvert HS, Md.
67.90 Glen Burnie HS, Md.

Group II
79.10 Thomas Stone HS (Waldorf), Md.
72.50 Leonardtown HS, Md.
70.10 Great Mills HS, Md.

Group III
83.05 Princess Anne HS (Virginia Beach), Va.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Maryland: Tournament of Bands, Cumberland 
       (Allegany HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
75.20 Northern Garrett HS (Accident), Md.
67.10 Westmar HS (Longaconing), Md

Group II
76.70 Southern Garrett HS (Oakland), Md.
76.50 Musselman HS, WV
Beall HS in exhibtion

Group III
77.00 Williamsport HS, Md.
75.95 Frankfort HS, WV
72.45 Somerset HS, Pa.
70.55 Fort Hill HS, Md.

Group IV
81.35 Keyser HS, WV
74.55 Boonsboro HS, Md.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Maryland: Tournament of Bands, Waldorf
       (Thomas Stone HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
77.15 Kent Island HS, Md.
77.10 Chesapeake HS, Md.
71.80 LaPlata HS, Md.
71.45 Lackey HS, Md.
70.65 Northern HS (Owings), Md.
69.95 Calvert HS, Md.
67.15 Glen Burnie HS, Md.
63.00 West Lake HS, Md.
47.35 Aberdeen HS

Group II
79.65 Thomas Edison HS, Va.
73.20 Paint Branch HS, Md.
72.50 Leonardtown HS, Md.
70.85 Arundel HS, Md.
66.85 Great Mills HS, Md.

Group III
71.60 Meade HS

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Michigan: Otsego Marching Band Competition, 
       Otsego (Otesgo HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS B
84.3 Godwin Heights (Music, Marching, Perc, DM)
75.7 Lakewood Odessa
75.4 Allegan
75.4 Dowagic Union
70.5 Wayland
70.2 Orchard View (Guard)
67.1 Hamilton
57.7 Harper Creek

CLASS BB
81.9 St. Joseph
80.6 Vicksburg (Marching)
79.2 Dewitt (Music, Perc, Guard)
78.2 Hastings
75.3 Sturgis
74.9 South Haven
74.6 Plainwell (DM)

CLASS A
91.3 Lakeshore (Music, Marching, Perc, Guard)
85.6 Northview
82.3 Portage Northern
82.1 Mattawan (DM)
78.3 Eaton Rapids
75.4 Battle Creek Central
73.5 Hazel Park

CLASS AA
88.9 Grandville (Music, Guard)
83.9 Grand Haven (Marching, Perc, Guard)
83.0 Rockford

Best Overall Drum Major B/BB: Godwin Heights
Best Overall Drum Major A/AA: Mattawan
Grand Champion: Lakeshore

Thanks to Sean Newmiller for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Minnesota: Eastview HS Marching Band Festival, 
       Apple Valley (Eastview HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

OPEN CLASS
80.6 Grand Rapids, MN (Guard, Perc, Horn Line)
78.1 Eden Prairie, MN (DM)
71.5 Rosemount, MN
64.1 Oak Creek, WI

EXHIBITION
Eastview HS, MN
Eastview 9th Grade, MN

Thanks to Robin Ruegg for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Minnesota: Music of the Knight, New Brighton
       (Irondale HS)
JUDGING BY: Tri-State Judges Association

CLASS A
75.5 Waseca, MN (Guard, Perc)
67.1 Cumberland, WI
66.0 Oak Creek, WI
60.0 South St. Paul, MN

CLASS AA
86.3 Grand Rapids, MN
85.0 Sioux Falls Lincoln, SD (Perc)
79.3 Champlin Park, MN (Guard)
69.3 Coon Rapids, MN
67.9 Chippewa Falls, WI
67.4 Blaine, MN
65.9 Anoka, MN

EXHIBITION
Irondale, MN

Thanks to Ken Martinson for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Minnesota: Tri-State Band Festival, Luverne
JUDGING BY: Tri-State Judges Association

PARADE
Class A
61.40 Adrian, MN
57.45 Murray County Central - Slayton, MN
57.30 MACCRAY - Clara City, MN
54.65 George-Little Rock - George, IA
52.80 Garretson, SD

Class A1
66.70 NRHEG - New Richland, MN
62.00 Sibley-Ocheyedan - Sibley, IA
60.10 West Lyon - Inwood, IA
57.70 Tracy Area, MN
57.20 Sioux Center, IA

Class AA
78.00 Luverne High School - Luverne, MN
76.70 Pipestone Area - Pipestone, MN
65.10 Maple River - Mapleton, MN

Class AAA
81.80 Crestwood HS - Cresco, IA
78.70 Brandon Valley - Brandon, SD
70.35 Brookings, SD
70.30 O'Gorman HS - Sioux Falls, SD
55.80 Worthington, MN

Exhibition
Luverne Middle School, Luverne, MN (Host Band)


FIELD
Class A1
62.20 Sibley-Ocheyedan - Sibley, IA
56.50 West Lyon - Inwood, IA
55.00 Sioux Center, IA

Class AA
75.90 Luverne High School - Luverne, MN
75.00 Pipestone Area - Pipestone, MN

Class AAA
80.90 Crestwood HS - Cresco, IA
77.80 Brandon Valley High School, Brandon, SD
73.70 O'Gorman HS - Sioux Fallls, SD
65.40 Huron, SD
62.70 Brookings, SD
62.20 Mitchell, SD

HORN LINE: Crestwood - Cresco, IA
DRUM LINE: Pipestone Area - Pipestone, MN
COLOR GUARD: Luverne High School - Luverne, MN
DRUM MAJOR: Luverne High School - Luverne, MN
KM GETMAN AWARD: Crestwood - Cresco, IA
SWEEPSTAKES: Crestwood - Cresco, IA

Thanks to Patrick Byrnes for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Missouri: Lafayette Contest of Champions, 
       Wildwood (Lafayette HS)
JUDGING BY: Central States Judges Assoc.

PRELIMS
Class A
71.90 Northwest (Music, Marching, Perc, Guard)
62.33 Rockwood Summit
58.58 St. Charles
54.03 Timberland
52.93 Riverview Gardens

Class AA
72.55 Potosi (Marching)
72.05 Marquette (Music, Guard)
68.58 Francis Howell (Perc)
62.30 Mehlville
58.55 Parkway North
55.13 McCluer North

Class AAA
78.13 St. Charles West (Marching, Perc)
77.68 Oakville (Music, Guard)
65.30 Parkway Central
64.00 Edwardsville
61.85 Warrenton
61.80 Columbia Rock Bridge
61.28 Poplar Bluff

Open Class
81.88 O'Fallon Township (Music)
79.45 Francis Howell North (Marching)
78.50 Jefferson City (Perc)
77.18 Parkway West (Guard)
75.75 Parkway South
74.13 Francis Howell Central
72.90 Columbia Hickman

FINALS
84.20 O'Fallon Township
82.60 Jefferson City
80.40 Oakville
80.30 St. Charles West
78.90 Parkway West
78.20 Francis Howell North
74.05 Marquette
73.15 Parkway South
73.15 Northwest
72.50 Potosi
71.73 Francis Howell Central
70.48 Columbia Hickman

Thanks to Jeff Singer for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: New Jersey: Tournament of Bands, Runnemeade 
       (Triton HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
79.25 Haddon Heights HS, NJ
77.30 West Deptford HS, NJ
75.80 Clearview HS (Mullica Hill), NJ
74.15 Matawan HS, NJ
72.90 Highland Regional HS, NJ
71.45 South Carroll HS (Sykesville), Md.
69.40 Timber Creek HS, NJ

Group II
81.20 Deptford HS, NJ
79.65 Williamstown HS, NJ
76.85 Lacey Township HS, NJ
71.70 Sterling HS, NJ

Group III
83.20 Absegami HS (Absecon), NJ
74.60 South Plainfield HS, NJ

Group IV
79.40 Washington Township HS (Sewell), NJ

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: New York: Auburn Harvest of Sound (NYSFBC),
       Auburn (Auburn HS)
JUDGING BY: NY State Federation of Contest Judges

Small School Division 1
87.16 East Syracuse-Minoa HS, NY
86.90 Medina HS, NY
83.90 New Hartford HS, NY
81.51 Jordan-Elbridge HS, NY
81.42 Phoenix HS, NY
80.57 Victor HS, NY

Large School Division 2
86.13 Horseheads HS, NY
84.33 Auburn HS, NY

Large School Division 3
76.11 Corning East HS, NY
74.23 Union-Endicott HS, NY
72.09 Vestal HS, NY
70.98 Binghamton HS, NY

Small School Division 3
65.67 Penn Yan Academy, NY

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: New York: New York State Field Band Conference 
       Competition, Camillus (West Genesee HS)
JUDGING BY: NY State Federation of Contest Judges

National Class
88.55 Oswego HS, NY
88.53 Webster HS, NY
86.64 Cicero-North Syracuse HS, NY

Large School Division 2
84.12 Baldwinsville HS, NY
82.28 Central Square HS, NY

Small School Division 3
80.57 Johnstown HS, NY
78.42 Norwich HS, NY
76.07 Mohonasen HS (Rotterdam), NY
73.03 Homer HS, NY

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: New York: New York State Field Band Conference 
       Competition, Orchard Park (Orchard Park HS)
JUDGING BY: NY State Federation of Contest Judges

National Class
88.27 Orchard Park HS, NY

Small School Division 1
84.33 Eastridge HS (East Irondequoit), NY

Large School Division 2
84.25 Jamestown HS, NY
80.91 Lancaster HS, NY
80.74 Harborcreek HS, Pa.

Small School Division 2
76.97 Northwestern HS (Albion), Pa.

Large School Division 3
77.48 West Seneca West HS, NY
74.74 North Tonawanda HS, NY

Small School Division 3
74.73 Falconer HS, NY
66.70 Marcus Whitman HS (Rushville), NY
64.04 Frewsburg HS, NY
LeRoy HS, NY-exhibition

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: North Carolina: Crown of Champions Marching 
       Band Festival, Weddington (Weddington HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS A
80.24 Independence (Perc)
77.32 North Mecklenburg (DM, Guard)
73.31 Swain County
66.90 West Stanley

CLASS AA
83.84 Foard (Guard)
82.15 Olympic (Perc)
66.74 Ashbrook (DM)

CLASS AAA
84.84 Jay M. Robinson (Guard)
80.81 Lincolnton (DM, Perc)
72.30 Sun Valley
69.09 North Rowan

CLASS AAAA
87.97 Mooresville (Perc, Guard)
78.64 Piedmont (DM)
77.02 North Davidson

CLASS AAAAA
91.85 Orangeburg-Wilkinson, SC (DM, Perc)
88.49 East Lincoln
87.48 Southview (Guard)

GRAND CHAMPION DIVISION I:  Jay M. Robinson
GRAND CHAMPION DIVISION II: Orangeburg-Wilkinson

Thanks to Tom Moncrief for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: North Carolina: Viking Invitational, 
       Winston-Salem (North Forsyth HS)
JUDGING BY: Not Specified

Class A
63.30 Southern Guilford
61.60 Mt. Airy
58.80 West Wilkes

Class AA
89.90 Trinity
83.70 Northwest Cabarrus
71.10 Central Davidson
65.70 Robert B. Glenn
62.70 East Forsyth

Class AAA
90.85 Northwood
84.80 Southwestern Randolph
68.60 McMichael

Class AAAA
92.90 East Davidson
83.85 Ledford
81.10 Southeast Raleigh
80.60 South Rowan
77.10 Williams

Grand Champion A/AA: Trinity
Grand Champion AAA/AAAA: East Davidson

Thanks to Eugene Cottrell for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Ohio: Fairborn Festival of Bands, Fairborn
JUDGING BY: Central States Judging Association

Class A
55.0 West Carrollton HS
52.7 Caroll HS
50.7 Milton Union HS

Class AA
66.3 Winchester Community HS
64.2 Greenfield Central HS
59.4 Edgewood HS
57.0 Carlisle HS
54.1 Piqua HS
49.9 Hillsboro HS

Class A/AA Caption Awards
Auxiliary: Caroll HS
Percussion: Caroll HS
Visual: Greenfield Central HS
GE: Winchester Community HS
Music: Winchester Community HS


Class AAA
64.7 Vandalia-Butler

Open Class
76.4 Kings HS - tie 
76.4 Beavercreek HS - tie

AAA/Open Class Caption Awards
Auxiliary: Kings HS
Percussion: Kings HS
Visual: Beavercrekk HS
GE: Beavercreek HS
Music: Kings HS

Exhibition
63.8 Fairborn HS

A/AA Grand Champion: Winchester Community HS
AAA/Open Grand Champion: Kings HS/Beavercreek HS (tie)

Thanks to Greg Dalton for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Pennsylvania: Cavalcade of Bands, Manheim 
       (Manheim Township HS)
JUDGING BY: Mid-Atlantic Judges Association

Independence Conference
74.30 Susquehannock HS, Pa.
73.80 Lebanon Catholic HS, Pa.
72.80 Upper Dauphin, Pa.

American Conference
82.40 Phoenixville HS, Pa.
81.45 Conestoga Valley HS, Pa.
80.10 West Chester East HS, Pa.
78.60 Northern Lebanon HS, Pa.
77.10 Coatesville HS, Pa.
75.75 Palisades HS, Pa.

Yankee Conference
87.25 South Western HS (Hanover), Pa.
87.20 Spring Grove HS, Pa.
85.70 York Suburban HS, Pa.
84.50 Hempfield HS, Pa.
82.95 Red Lion HS, Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Pennsylvania: PIMBA Competition, McKeesport 
       (McKeesport Area SHS)
JUDGING BY: PA Federation of Contest Judges

CLASS A
63.75 Serra Catholic (Visual, GE)
61.40 California (Music)

CLASS AAA
74.45 East Allegheny (Music, Visual, GE)
67.30 Greater Latrobe

CLASS AAAA
84.10 Trinity (Music, Visual, GE)

NATIONAL CLASS
89.80 Norwin (Music, Visual, GE)

EXHIBITION
McKeesport Area

Thanks to Chris Protho for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Pennsylvania: Sounds of the Patriots (Tournament of 
       Bands), Lewisberry (Redland HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
82.90 Central Martinsburg HS, Pa.
82.70 North Carroll HS, Md.

Group II
82.60 Susquehanna Township HS (Harrisburg), Pa.
82.20 Cedar Cliff HS (Camp Hill), Pa.
76.25 Warwick HS (Lititiz), Pa.

Group III
83.70 Penn Manor HS, Pa.
80.35 North Hagerstown HS, Md.
77.40 East Pennsboro HS (Enola), Pa.

Group IV
87.75 Kiski Area HS (Vandergrift), Pa.
84.10 Carlisle, Pa.
82.20 Northern York HS (Dillsburg), Pa.
81.90 Williamsport HS, Pa.
81.75 Cumberland Valley HS (Mechanicsburg), Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, DuBois
       (DuBois HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
71.75 Fairview HS, Pa.

Group II
81.90 Windber HS, Pa.
75.40 St. Mary's Area HS, Pa.
72.20 Huntingdon Area HS, Pa.
70.50 Johnstown HS, Pa.
70.20 Brockway HS, Pa.

Group III
73.45 Tyrone HS, Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, Halifax 
       (Halifax HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
83.50 Central Martinsburg HS, Pa.
81.35 North Carroll HS, Md.
74.70 Schuylkill Haven HS, Pa.
73.35 Line Mountain HS, Pa.
72.35 Montoursville HS, Pa.

Group II
72.75 Upper Dauphin HS, Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, Mifflinburg 
       (Mifflinburg HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
74.80 Loyalsock Area HS (Williamsport), Pa.
71.15 Indian Valley HS, Pa.

Group II
79.55 Shikellamy HS (Sunbury), Pa.
77.85 Wyoming Area HS (Exeter), Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, Royersford
       (Spring-Ford HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
83.80 Henderson HS (West Chester), Pa.
76.70 Norristown HS, Pa.
72.70 Upper Merion HS, Pa.
72.45 Archbishop Carroll HS, Pa.
72.15 Pottsgrove HS, Pa.
68.80 Chichester HS, Pa.

Group II
81.60 Haverford HS, Pa.
77.60 Perkiomen Valley HS, Pa.

Group III
83.95 Bensalem HS, Pa.
83.95 Hatboro-Horsham HS, Pa.

Group IV
84.25 Southern Regional HS (Manahawkin), NJ
84.10 Upper Darby HS, NJ

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, Sunbury 
       (Shikellamy HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
82.25 Bellwood-Antis HS, Pa.
78.00 Loyalsock Area HS (Williamsport), Pa.
73.90 Indian Valley HS, Pa.
71.15 Line Mountain HS, Pa.
69.75 Jersey Shore HS, Pa.

Group II
71.55 Southern Columbia HS (Catawissa), Pa.

Group III
84.40 Mifflinburg HS, Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Pennsylvania: Tournament of Bands, West Lawn 
       (Wilson HS)
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
75.10 Catasauqua HS, Pa.
73.85 Milton Hershey HS, Pa.
69.70 Northern Lehigh HS (Slatington), Pa.

Group II
72.10 Emmaus HS, Pa.
71.35 Big Spring HS, Pa.

Group III
85.30 Lancaster Catholic HS, Pa.
71.35 Parkland HS (Orefield), Pa.

Group IV
75.95 Reading HS, Pa.
73.10 JP McCaskey HS, Pa.
72.80 Cocalico HS (Denver), Pa.
69.75 Pleasant Valley HS, Pa.

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: South Carolina: Hartsville Tournament of Bands, 
       Hartsville (Hartsville HS)
JUDGING BY: Not Specified

Class A
67.95 Timberland HS (Music, Marching, DM)
67.50 North Central HS (GE, Perc, CG)
60.60 East Clarendon HS

Class AA
88.00 Hanahan HS (Music, Marching, GE)
81.85 Myrtle Beach HS (Perc)
81.10 Lakewood HS (CG)
77.05 Crestwood HS
77.00 Berkeley HS (DM)
61.20 Lamar HS

Class AAA
87.75 Airport HS (Music, GEtie, Perc, CG, DM)
87.10 West Florence HS (Marching, GEtie)
81.10 South Florence HS
71.75 Socastee HS
71.45 Latta HS
67.85 Georgetown HS

Class AAAA
90.65 Spartanburg HS (All Captions)
80.35 Wilson HS

A/AA Grand Champion: Hanahan HS
AAA/AAAA Grand Champion: Spartanburg HS

Thanks to Greg Hall for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: South Carolina: Palmetto Esprit de Corps 
       Invitational Band Festival, Irmo (Irmo HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A
1 Beaufort (Music, Perc, Aux) 
2 Bufordt (DM)

Class AA
1 Silver Bluff 
2 Dutch Fork (Music, Perc, Aux, DM)
3 Cheraw
4 Carolina Forest
5 Columbia

Class AAA
1 White Knoll (Perc, Aux, DM)
2 Clover (Music)
3 Concord 

Class AAAA
1 Lexington (Music, Perc, Aux)
2 Wando
3 Ridge View
4 Northwestern (DM)

Silver Division Cup Winner: Silver Bluff
Gold Division Cup Winner: Lexington

Palmetto Esprit-de-Corp Awards: Dutch Fork and Concord

Thanks to Ken Corbett for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Tennessee: Columbia Invitational Marching 
       Contest, Columbia (Columbia Central HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

White Class
78.0 Lawerence County (DM, Guard)
73.7 LaVergne
71.7 Shelbyville
62.3 Lewis County
62.0 Hunter's Lane (Perc)
61.0 Wilson Central
61.0 Mt. Pleasant
60.0 Greenbrier

Silver Class
88.0 Memphis Overton (DM)
88.0 DeKalb (Guard)
81.3 Hendersonville
78.7 Beech
77.7 Haleyville
76.3 Cheatham County
73.0 Page (Perc)
72.7 Lincoln County
69.0 Antioch
67.7 Lebanon

Small Division Awards
Drum Major: Memphis Overton
Guard: Lawerence County
Percussion: Page
Grand Champion: Memphis Overton (tie broken by 
  adding caption scores into total)

Purple Class
89.0 Tupelo (DM)
87.7 Muscle Shoals (Perc)
86.3 Bartlett (Guard)
82.3 Dickson County

Gold Class
94.5 Brentwood (DM, Guard)
93.7 McGavock
93.0 Oakland (Perc)
88.0 Houston
86.0 Centennial

Large Division Awards
Drum Major: Brentwood
Guard: Brentwood
Percussion: Oakland
Grand Champion: Brentwood

Thanks to John Harper for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Tennessee: Gibson County Pioneer Marching 
       Invitational, Dyer (Gibson Co. HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A-1
69.85 Crockett County
59.85 Hollow Rock-Bruceton
47.15 Dresden

Class A-2
73.75 Huntingdon
69.25 McKensie
67.65 Lexington
65.20 Covington
62.75 Millington

Class AA
83.95 Humboldt
82.45 Obion County
80.40 McNairy Central
78.60 Dyer County

Class AAAA
93.65 Munford
88.38 Collierville
80.45 Milan

Thanks to John Harper for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Tennessee: Lion Horse Challenge, 
       Nashville (David Lipscomb HS) 
JUDGING BY: Assembled Panel

Division IV
1 Ezell-Harding (Guard, DM)
2 Goodpasture (Perc)
3 Hillsboro
4 Kenwood
5 Montgomery Central

Division III
1 Father Ryan (Perc, Guard)
2 Northwest
3 Clarksville (DM)
4 White House
5 Adamsville
6 Rossview

Division II
1 Murray (Perc)
2 Mt. Juliet (Guard, DM)
3 Cookeville

Division I
1st Cordova (percussion, Guard, drum major)

Lion Horse Grand Champion: Cordova

Thanks to John Harper for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Tennessee: MTSBOA Marching Festival, 
       Columbia (Columbia Central HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Division Ratings:
Small Class
2 Mt. Pleasant
1 Lawrence County
2 Shelbyville
2 Creekwood
1 LaVergne
2 Hunter's Lane
2 Jackson County
1 Harpeth

Medium Class
2 Antioch
2 Cheatham County
1 Giles County
2 Page
1 Smyrna
2 Lincoln County
2 Beech
1 Hendersonville
2 Cookeville

Large Class
1 Dickson County
1 Riverdale

Extra Large Class
1 Centennial
1 Brentwood
1 John Overton
1 McGavock
1 Tullahoma
1 Columbia Central

Thanks to John Harper for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Virginia: The Hermitage Classic, Richmond 
       (Hermitage HS)
JUDGING BY: Not Specified

Class A
77.0 Potomac HS (Perc)
69.1 Stonewall Jackson HS
68.9 Colonial Heights
Randolph Henry (Aux)
Oscar Smith HS (DM)

Class AA
77.75 J. R. Tucker HS
72.90 Colonial Forge HS (Perc)
70.60 Centreville HS
Mt. Vernon HS (Aux)
Massaponax (DM)

Class AAA
85.15 Midlothian HS (Aux, Perc)
78.95 Forest Park HS (DM)
77.50 Annandale HS

Class AAAA
89.55 Sherando HS (Perc, DM)
77.75 Atlee HS (Aux)

Class AAAAA
95.6 Herndon (Aux)
93.7 Robinson Secondary HS (Perc, DM)

OVERALL
Music: Herndon
GE: Herndon
M & M: Herndon
Grand Champion: Herndon

Thanks to Bill Allebach for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: West Virginia: Tournament of Bands, 
       Weston, Lewis County HS
JUDGING BY: National Judges Association

Group I
74.30 Nicholas County HS, WV
69.70 Paden City HS, WV
68.65 Tygarts Valley HS, WV

Group II
74.40 Pocahontas County HS, WV

Group IV
82.20 Wheeling Park HS, WV
79.40 Elkins HS, WV

Thanks to Jonathan Armstrong for this information.

DATE: Saturday, September 28, 2002
EVENT: Wisconsin: Marchfest, Waukesha (Waukesha South HS)
JUDGING BY: Assembled Panel

Class A
55.35 Whitewater

Class AA
65.10 Fort Atkinson
62.85 New Berlin Eis.

Class AAA
60.80 Wausau East
58.95 Germantown

Class AAAA
73.85 Waukesha West
72.85 Waukesha North
60.30 Fond du Lac

Music: Waukesha West
Visual: Waukesha West
Percussion: Wausau East
Auxiliary: Waukesha North

Thanks to Matthew Straub for this information.


Home | Events | Links | Resources | Marching Band News | Marching Band Photos | Band Fundraisers | Site Map | Contact Us

Provided as a service to the marching community.
Copyright © 1996-2013 Ken Martinson. All rights reserved.
Marching.com™ and the Marching.com Resource Directory™ are trademarks of Ken Martinson.